Kategoriler
Donanım Haber Teknik

Sigara sadece sizi değil Mac’inizi de öldürüyor

no-smoking-cjr-1258783170Hiç şüphe yok ki sigara gerçekten de hayatımız için zararlı ama bu haberi duyana kadar Mac’iniz için de zararlı olabileceğini aklınızdan bile geçirmediğinizi görür gibiyiz. The Consumerist’e göre Apple Care üyesi 2 vatandaşın üyeliği bilgisayarlarının fazla sigara içilen bir ortamda kullanıldığı için iptal edildi. Her iki vatandaş da temyize gitti ama hiç biri de birşey koparamadı Apple’dan.

Sigaranın kötü kokmasının yanında yanındaki birçok şeye zarar verdiğini düşünürsek, bilgisayarın içini açmadan oraları da nasıl berbat edebileceğini düşünün. AppleCare anlaşmalarına göre bu iki dava kolaylıkla kazanılabilir durumdaydı:

Apple Care Bakım Planı Şunları Kapsamamaktadır:

Kaza, kötü kullanım, ihmalkar kullanım, yanlış kullanım, yetkisiz değiştirme, aşırı zarar verici çevre şartları, aşırı fiziksel veya elektriksel baskı ya da zorlama, voltaj düşüklüğü veya yüksekliği, yıldırım düşmesi, statik elektriklenme, yangın, Tanrı’nın yol açabileceği herhangi bir doğal felaket veya harici başka bir nedenden ötürü koruma kapsamındaki cihaza gelebilecek herhangi bir zarar(lar) kapsama alanı dışındadır.

Bu geniş şartlardan yola çıkacak olursak, harici başka bir nedeni aşırı çevre şartları ile birleştirebilir ve bu tür bir davayı kazanabilirsiniz.

Sadece klavyenizin üstüne düşecek külün Mac’inize zarar vermeyeceğini artık biliyorsunuz, bundan sonra tonlarca para verip aldığınız veya aldırdığınız Mac lerin yanında sigara içerken biraz daha dikkatli olursunuz herhalde.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner