Kategoriler
Haber Yazılım

Apple’ın ‘pusulası’ Türkiye’de şaştı

Apple’ın iPhone ve Mac bilgisayarlarda kullandığı internet tarayıcısı Safari’nin Türkiye’deki marka hakkı mahkemelik oldu. Programın marka hakkını elinde bulunduran Türk şirket, tüm Apple ürünlerinin toplatılmasını istiyor

Dünya bilişim devi ABD’li Apple firması, Mac, iPod, ve iPhone gibi ürünlerinde internet tarayıcısı olarak kullandığı ‘Safari’ adlı yazılım programı nedeniyle mahkemelik oldu. Safari programının 2007’de Türk Patent Enstitüsü’nden patentini alan Gözen Optik Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited adlı Türk şirketi, dünya devi Apple’ın izin almadan ‘Safari’ programını Türkiye’deki ürünlerinde kullandığı gerekçesiyle yargıya başvurdu. Gözen Optik avukatı Ceyda Çelik aracılığıyla, bu ürünlerin satışını yapan şirketlere de satışın durdurulması için noter kanalıyla ihtar çekti. AKŞAM’a konuşan Avukat Çelik, ‘Safari’ adlı programın tescil hakkının dünya genelinde faaliyet gösteren Apple firması tarafından 49 ülkede satın alındığını, Türkiye’de ise bu ürünün marka tescilinin Gözen Optik şirketinde bulunduğunu söyledi.

Kaynak: Akşam Gazetesi

TOPLATMA TALEP ETTİ
Apple’ın 3-4 ay önce Gözen Optik’e başvurarak ‘Safari’ programının tescilinin ücretsiz olarak kendilerine devredilmesini istediğini belirten Çelik, ancak bu talebin Gözen Optik tarafından kabul edilmediğini savundu. Apple’ın, bu gelişmeye rağmen hukuka aykırı şekilde ‘Safari’ programını Türkiye’de kullandığını ileri süren Avukat Çelik, Apple ürünlerinin satışını yapan yetkili satıcılara ürünlerin toplatılması için noter kanalıyla ihtar gönderdiklerini söyledi. Çelik, ayrıca mahkemeye başvurarak ‘ürünlerin toplatılması’ talebinde bulunacaklarını da ifade etti. Apple firması ile Gözen Optik arasında, ‘Safari’ markasının kullanım hakkına ilişkin davanın İstanbul’da devam ettiğini de vurgulayan Avukat Ceyda Çelik, ‘Marka tecavüzünün ortadan kalkması ve mağduriyetin giderilmesi için resmi ihtarlarımızı firmanın Türkiye’deki tüm yetkili satıcılarına gönderdik. Apple firması birçok dünya ülkesinde Safari’nin tescilini almış olmasına rağmen Türkiye’de çıkış tarihi itibarıyla Marka ve Tescil Kanunu’nu ihlal etmiştir. Safari yazılım programının müvekkilimize ait olan tescil hakkını bedelsiz almak istemiş, bunu başaramayınca da hukuku ve yasaları çiğnemiştir’ dedi.

TÜKETİCİ MAĞDUR OLMAZ
Apple firmasının uluslararası uzlaşma hükümlerine aykırı hareket ettiğini kaydeden Çelik, Gözen Optik’in ihtarının ardından dağıtıcı bazı firmaların satışları durdurduğunu söyledi. Avukat Çelik, tüketicilerin satın aldığı cihazları da toplatmak için de mahkemeye başvuracaklarını anlatarak, ‘Tüketicilerin mağdur olması söz konusu değil. Tüketiciler bu durumda Tüketici Hakları Mahkemelerine gidip, cihazın bedelini isteyebilecek’ diye konuştu.

Marka hakkına tecavüz iddiası
GÖZEN Optik’in avukat Çelik aracılığıyla 6 Kasım’da dağıtıcı firmalara noter aracılığıyla gönderdiği ihtarnamede şu ifadeler dikkat çekti: ‘Müvekkil adına kayıtlı Safari markasının satmakta olduğunuz ürünlerde izinsiz olarak kullanılması müvekkilin Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’den kaynaklanan marka hakkına tecavüz teşkil etmektedir. Söz konusu izinsiz ve haksız kullanım nedeniyle müvekkilin marka hakkında yapılan tecavüz nedeniyle, cezai boyutta şikayet hakkı bulunmaktadır.’ Apple firmasının Türkiye’deki avukatlığını üstlenen Gün Avukatlık Bürosu’ndan Uğur Alptekin ise konunun yargıya yansıdığını belirterek, Apple firması adına bu süreçte açıklama yapma yetkileri olmadığını kaydetti.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner