Kategoriler
Donanım Eski Sistem Mac OS X Makale

Apple Macintosh…

Macintosh 128k, ilk piyasaya sürülen Apple Macintosh bilgisayarı
Macintosh, kısaca Mac olarak bilinen ve adını McIntosh elma türünden alan, kişisel bilgisayar üreten Apple Computer, Inc.’in bir ürünüdür. Ürün yelpazesi 1984 yılında başlamış, ve piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri olmuştur. Bu başarıdan dolayı, 1986 yılından itibaren şirketin Lisa, Apple II, Apple III gibi yelpazeleri sonlandırılıp tüm bilgisayarları Macintosh serisi altında toplanmıştır.

apple-logo-old

Macintosh 128k, ilk piyasaya sürülen Apple Macintosh bilgisayarı Macintosh, kısaca Mac olarak bilinen ve adını McIntosh elma türünden alan, kişisel bilgisayar üreten Apple Computer, Inc.’in bir ürünüdür.

Ürün yelpazesi 1984 yılında başlamış, ve piyasada fare ve grafik arayüz kullanan ilk başarılı bilgisayar serilerinden biri olmuştur. Bu başarıdan dolayı, 1986 yılından itibaren şirketin Lisa, Apple II, Apple III gibi yelpazeleri sonlandırılıp tüm bilgisayarları Macintosh serisi altında toplanmıştır.

PowerPC mimarisini kullandığı 1994-2005 yılları arasında x86 sınıfı bilgisayarlardan ayrılan en önemli özelliği RISC (Reduced Instruction Set Computer) mimarisiydi.
İşletim Sistemleri:
Mac OS
Macintosh serisi bilgisayarlar, genellikle Apple’in kendi ürünü olan Mac OS işletim sistemini kullanır. Mac OS, kendi içinde Mac OS Classic (1984-2001/1.0-9.2.2) ve Mac OS X (2001-/10.1–) olarak ikiye ayrılır. İki işletim sistemi birbirinden bağımsızdır, ve Mac OS X, Classic altında çalışan programları Classic (Mac OS X) adı verilen bir program ile çalıştırmaktadır, ama Classic desteği, Apple’in Macintosh serisinde Intel işlemcileri kullanması ile bitmiştir, ve günümüzde sadece PowerPC sahibi Macintoshlar Classic programlarını çalıştırabilmektedir. Ayrıca 2009 yılının ağustos ayında MAC OS X’in son sürümü olan Snow Leopard versiyonu piyasaya sürülmüştür. Bu yeni versiyonda birçok konudaki hız ve performans artmıştır. Ve bu oran 1,7 katındadır. Bu versiyona son sürümden geçiş için ödenmesi gereken ücret 29USD’dir.
Windows
Intel işlemcili Macintoshlar, Boot Camp adı verilen bir program sayesinde Microsoft Windows işletim sistemi de kullanabilmektedir. Program, Windows XP SP2 ve Windows Vista desteği ile, işletim sisteminin Macintoshlarda rahatlıkla çalışabilmesi için gerekli sürücüleri de yüklemektedir.

A/UX
Macintosh’larda çalışabilen başka bir işletim sistemi ise, yine Apple’in kendi ürünü olan A/UX işletim sistemidir. İşletim sistemi Macintosh II, Macintosh Quadra ve Macintosh Centris serisi Macintoshlarda UNIX çalıştırılabilmesi, ve ayrıca Mac OS işletim sisteminin arayüzünü koruma amacıyla, 1988 yılında piyasaya sürülmüştür. Sistem fazla tutmamış, ve PowerPC işlemci serisine uyarlanmadan 1995 yılında geliştirilmesi durdurulmuş ve piyasadan kaldırılmıştır.

Linux
Macintosh serisi bilgisayarlarda, çeşitli Linux sürümlerinin çalıştırlabilmesi mümkündür. Bunlardan belki de Macintosh için en ünlüsü MkLinux işletim sistemidir. Sistem 1996 yılında OSF Research Institute ve Apple C

iApps
iApps, Apple’ın genelde Macintosh bilgisayarları ile birlikte dağıttığı, veya iLife veya iWork gibi yazılım paketleri ile satışa sunduğu programlara denir. Bu programlar, iTunes dışında, sadece Mac OS X altında çalışmaktadır.
Bazı iApps türü uygulamalar:
iTunes, ‘digital jukebox’ programı. Mac OS X ve Windows için.

iChat, görüntülü sohbet özelliği taşıyan bir AOL Instant Messenger sohbet programı

iMovie, dijital video kameralar ile kullanılmak için hazırlanan video düzenleme programı

iPhoto, dijital fotograf makinalarında fotograf aktarma, arşivleme ve düzelme için bir düzenleme programı

iWeb, web sayfa düzenleme programi

Mail App. E-posta yönetim programı.

Safari web browser

………

Donanım
Şu anda üretimde olan bütün Macintosh serisi bilgisayarlar Intel x86 işlemcileri kullanmaktadır. Bu bilgisayarlar standart olarak minimum 512MB hafıza içermektedirler. Macintoshlar, Combo Drive (DVD okuyucu ve DVD/CD yazıcı) veya SuperDrive (DVD, CD ve DL DVD yazıcı) ile gelmektedir. Güncel Macintoshlar, veri transferi için USB veya FireWire portlarını kullanmaktadırlar .

İşlemci
Orijinal Macintosh, Macintosh 128k, 8 Mhz hız ile çalışan Motorola 68000 işlemcisi ile üretilmiştir. Macintosh’larda kullanılan işlemciler doksanlı yılların başında kendini PowerPC, ve 2005 yılında ise Intel x86 işlemcilerine bırakmıştır.

Veri Transferi ve bağlantılar
İlk çıkan Macintosh’lar, hard disk veya disket okuyucular için Apple’ın özel olarak hazırlanmış seri portunu kullanmaktaydı. Bu daha sonra kendisini Macintosh Plus’ın piyasaya sürülmesi ile SCSI’ye bırakmıştır.
Klavye, fare gibi aygıtlar için, Macintosh II ile beraber Apple Desktop Bus(ADB) portu kullanılmaya başlanıldı. 1998 yılında iMac’in piyasaya sürülmesi ile birlikte, Apple, ADB yerine USB kullanmaya başladı. ADB portuna sahip olan son Macintosh, 1999 yılında piyasaya sürülen PowerMac G3 (B&W) oldu. Bu Macintosh ADB ile birlikte USB’yi destekleyen ilk ve tek Macintosh’du.