Kategoriler
Donanım Grafik Mac OS X Makale Teknik Yazılım

Silinemeyen Programlarınız Varsa

Çıktığı ilk gün kırılmayı başaran Mac App Store’un başı dertten kurtulmuyor. Internetteki bazı kullanıcılar Mac App Store ile yükledikleri uygulamaların çöpe taşınarak silemediklerini bildirmekteler. Bu bizim de başımıza geldi. Apple bu konuda bir güncelleme yapma yolunda adımlar atacak mı bilinmez ama gün geçtikçe bu durumdan muzdarip olan kullanıcı sayısı artmakta. Büyük bir ihtimalle bir sonraki Mac OS X güncellemesinde bu durum için bir çare olacaktır. Bunu sadece Mac App Store’dan indirdikleriniz için değil, diğer tüm silinemeyen uygulamalar için de kullanabilirsiniz. Program silme veya temizleme programları var ne gerek var diyebilirsiniz ama bu tür bilgileri bilmenizde yarar var.

Buna benzer bir durum ile karşılaşmanız durumunda yapabileceğiniz şeyler şu şekildedir:

  1. Bazı uygulamaların kendi yükleyicilerinde silme fonksiyonları mevcuttur. Uninstall yani Kaldırma seçeneği varsa yükleyicilerde bunları kullanabilirsiniz.
  2. Bazı programlar /Kullanıcı Hesabı/Library/Applications Support dizini içerisinde bazı dosyalar oluşturmaktadır. Bunları da silerek kaldırmayı deneyebilirsiniz.
  3. Bazı programlar başlangıç dosyaları yüklerler ve bunlar bazen de programların silinmelerini engellerler. Başlangıç programlarını görmek için System Preferences içindeki Accounts bölümündeki Login Item sekmesine tıklayın. Finder üzerinden ulaşmak için /Library/StartupItem/ dizinine bakabilirsiniz. Nadiren de olsa /Kullanıcı Hesabı/Library/StartupItems dizininde de bulunabilir bu dosyalar.(bknz resim 1)
  4. Yine son maddeye benzeyen bir şekilde bazı programlar arkaplanda çalışan ve sizin çalıştığından bile haberdar olmadığınız programcıklar yüklerler. Bunlara LaunchAgents ve LaunchDaemons denir. Bunlara ulaşmak için /Library/LaunchAgents , /Library/LaunchDaemons veya /Kullanıcı Hesabı/Library/LaunchAgents dizinlerini kontrol edebilirsiniz.

Resim 1- Başlangıç Öğeleri

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner