Kategoriler
Apple Grafik Internet Mac OS X Makale Yazılım

Apple Mail için Şablon Hazırlama

Apple Mail, Apple’ın bize Leopard işletim sistemi ile gelişmiş bir halini sunduğu ve birçoğumuzun kullandığı ya da kullanmayı düşündüğünü mükemmel bir e-posta programı. Bir e-posta programından beklediğiniz birçok özelliği içerisinde barındırmaktadır. Bunların arasında da hazır kalıplı e-postalar da var. Peki Apple’ın sunduğu onlarca cıcılı bıcılı kalıplardan başka eklemek istersek ne yapacağız? Veya kendi kalıbımızı nasıl hazırlayacağız? İşte adımlar:

Öncelikle hangi tarzda bir kalıp hazırlamak istediğinize karar veriyorsunuz. Biz bu yazı için ve ElmaSuyu için Stationery içindeki Sand Dollar ı tercih ettik.

 

Sonra, Mail programından çıkıyorsunuz.

Sonra aşağıdaki gibi şu dizine ulaşıyoruz:

HD adınız > Library > Application Support > Apple > Mail > Stationery > Apple > Contents > Resources > Stationery > Contents > Resources

Sonra buradaki Sand Dollar. Mailstationery adlı dosyayı çoğalıyoruz. Aman ha! Sakın orjinal dosya üzerinde çalışmayın. Burada hemen kalıbınıza vermek istediğiniz adı bu çoğaltılan dosyaya verin. Bizim dosyamızın adı ElmaSuyu.mailstationery olarak belirledik.

Sonra çoğaltılıp adı değiştirilen dosyanın üzerine sağ tıklayarak menüyü açıyoruz ve buradan Show Package Contents’i seçiyoruz.

Sonra tekrar Contents ve ardından da Resources klasörüne gireceksiniz ve aşağıdaki gibi bir dizine geleceksiniz. Asıl iş buradan sonra başlıyor çünkü burada asıl değişiklikler yapılacak.

Burada artık yapmak istediğiniz değişiklileri yapacaksınız. PhotoShop gibi bir görüntü işleme yazılımı ile bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bizim seçtiğimiz kalıp için dikkat etmemiz gereken temelde birkaç dosya mevcut:
top.jpg: kalıbın üzerindeki grafik bölümü veya başlık
bg_letter.jpg: kalıbın metin bölümünün arka fonu
bottom.jpg: kalıbın alt bölümü
bg_pattern: arkaplan resmi
thumbnail.png: Mail programında görünmesini istediğiniz ön izleme dosyası.

Bunları düzenledikten sonra çok dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de Description.plist adındaki tanım dosyasında yapmanız gereken değişikliklerdir. Burada bizim kalıbımız için gerekli ismi ElmaSuyu.mailstationery olarak düzenledik ve bu dosyayı kaydettik.

Eğer daha fazla değişiklik yapmak isterseniz HTML bilginiz dahilinde bunu yapın ama abartıya kaçmayın 🙂

Son olarak yapmanız gereken şey kullandığınız işletim sistemi diline göre dil dosyası içerisindeki satırların değiştirilmesi. Eğer bu satırı değiştirmezseniz Apple Mail bunu sizin için eski isminde yani Sand Dollar olarak gösterecektir. English.lproj içindeki dosyayı TextEdit ile açarak düzenleyin. Eğer sisteminiz Türkçe ise Turkish.lproj dizinini kontrol edin.

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey Mail programını açarak birilerine mail göndermeniz.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner