Kategoriler
Donanım Grafik Haber Mac OS X Makale Teknik Video Yazılım

Mac üzerinde 1080p : Broadcom Crystal HD

broadcomGerekli sürücülerin olmaması nedeniyle, Mac lerimizi HD videolarını kodlamak için ana işlemciyi kullanmak zorunda kalıyor. 720p nin büyük makinelerde çok büyük bir sorun çıkarmamasına rağmen, MacBook veya Mac  mini gibi cihazlardaki durum çok farklı. Hele hele GMA grafik işlemcili Mac sahibi olanlar için bu bir fantazi durumunda. Birçoğumuz için imkansız gibi görünse de Broadcom bu konuda bize büyük bir iyilik yaptı ve Crystal HD adındaki kartı kullanınımıza sundu. Bu kart üzerindeki Broadcom işlemcisi MPEG2, VC1 ve H.264 videolarını rahatlıkla çözebiliyor.

Bu kart PCI Express 1x kompakt biçiminde satılmakta. Bütün Intel işlemcili Mac ler anakartları üzerinde bu girişe sahip ama Airport kartı için kullanılmakta bu yuva. Eğer kablosuz ağ özellikleri sizin için önemli değilse bu kartı çıkararak yerine bu görüntü çözücüyü kullanabilirsiniz. OS X sürücüleri için Google Code ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner