Kategoriler
Apple Donanım Internet iPad iPhone iPhoto iPod Mac OS X Teknik Windows Yazılım

iCloud Nedir ve Ne Değildir?

Bulut ve olması gereken yöntem bu… Apple’ın dediği sözler de bu şekilde. Söylenenleri bir kenara bırakalım da iCloud adındaki bu otomatik ve fazla çaba gerektirmeyen veri sistemini bir inceleyelim.

iCloud nedir? iCloud iOS sürüm 5 ile Apple’ın mobil ve masaüstü platformlarını birleştirdiği bir veri paylaşım ve entegrasyon alt yapısıdır. Bu alt yapıda veriler kuru kuruya bir yerden diğerine gitmez. Apple’ın neredeyse bütün uygulamalarıyla uyumlu olan bu alt yapı ile üretmiş olduğunuz içerik de sahip olduğunuz diğer platformlara aktarılır. Ama şunu unutmayın ki iCloud salt bir yedekleme sistemi değildir. Yani sadece yedeklerinizi sakladığını bir internet alt yapısı görevinde olmayacaktır ve zaten sığası da buna müsait değildir. iCloud salt veri yedeklemeden daha çok sizin satın almış olduğunuz şarkıları, çekmiş olduğunu fotoğrafları, takvim bilgilerinizi, üretmiş olduğunuz belgeleri ve fihrist bilgilerinizi (ve daha birçok şeyi) sahip olduğunuz Apple platformları arasında anında ve otomatik olarak paylaşır.

Dosyalarınız Heryerde Olacak
Daha önce de dediğimiz gibi iCloud gökyüzündeki bir sabit diskten çok daha öte bir sistem ama benzer yönleri de yok değil 🙂 iCloud’daki belgelerinize istediğiniz bir Mac, iPhone, iPad ve bir PC’den ulaşabileceksiniz. Bunun için kesinlikle ve kesinlikle Wi-Fi veya herhangi başka bir internet bağlantı yolu ile internete bağlanmış olmanız gerekmekte ve kullandığınız cihaz bir PC ise iTunes Windows (iTunes for Windows) sürümünü indirmek zorundasınız. Birçok konuda endişeli olan kullanıcılar bu haber bile biraz rahatlayacaktır çünkü birçok insanın aklında acaba Windows kullanıcıları bu konuda ne yapacak diye bir endişe vardı. Bunun zaten bu şekilde olması gerekiyor çünkü iPhone ve iPad kullanıcılarının büyük bir bölümünü halen Windows işletim sistemine sahip PC kullanıcıları oluşturuyor.

Verileriniz bir yerden diğerine eşzamanlı olarak gönderilmesi için herhangi bir butona basmak zorunda değilsiniz. Hiçbir yönetim uygulaması da kullanmayacaksınız bu işlem için.

Apple’dan ilk beleş hizmet
Apple daha önce de birçok hizmeti kısa bir süre de olsa kullanıcılara vermişti ama bunlar hep kısa süreliydi. Apple ilk defa uzun süreli bir hizmet verecek gibi görünüyor. iCloud hizmetine üye olduğunuz zaman hemen 5 GB lık bir veri saklama alanınız oluyor. Bu şu anlama geliyor… iCloud’un bir de paralı bir hizmet bölümü olacak. Paralıda çok daha fazla alana sahip olacaksınız. Ücretsiz sürümde ise sadece 5 GB lık bir alanınız olacak ama Apple 5 GB ın bile normalde yeterli olacağını düşünüyor çünkü şarkılar dışında kontakt bilgileri, fotoğraflar ve kitaplar fazla yer kaplamıyor. Bu noktada hemen şunu diyebilirsiniz: 5 GB neye yeter? Ama abartmaya gerek yok di mi? Telefonunuzun halen daha 16 GB hafızası var:) İşin canını çıkarmaya da gerek yok… Unutmadan söylemeliyiz ki bu 5 GB içine herşey dahil olacak; e-postalarınız bile. Apple’a göre bu yeterli bir sığa…

iTunes Meselesi

Apple’ın aslında en kurnaz sistemlerinden biri. iTunes ilk olarak Sound Jam’den mutasyon geçirdiği zaman çok temiz bir müzik düzenleme yazılımıydı. Sonra Apple’ın sihirli değneği ile karşılaşınca olay tamamen değişti. iTunes artık inanılmaz bir bağımsız altyapı haline geldi. Neyse Apple’ı bu konuda yerden yere vurmayacağız şimdilik… iTunes Müzik Mağazasından satın alım yaptığınız anda iCloud üyesi iseniz anında bu satın alınan ürün diğer platformlara da aktarılacaktır. Mac üzerinden satın alsanız da Windows’da aynı müziği dinleyebileceksiniz. iPad’dan satın aldığınızda iPod listenizde de belirecek bu ürünler. Bu illaki bir şarkı olmayacak; bildiğiniz gibi iTunes üzerinden kitap da indirilebiliyor. iTunes burada masum rolünü üstleniyor ama asıl konu Music Match olarak Apple’ın adlandırdığı yeni olta. iTunes Music Match iTunes müzik kitaplığınızdaki bütün şarkıları analiz edecek ve sizin için bunların iTunes uyumlu 256 Kbps lik sürümlerini kitaplığınıza indirecek. Üstelik bunun herhangi bir sınırı yok. Yani bu şarkıların hepsini iTunes Music Store’dan indirmiş olmanız gerekmiyor. CD lerden rip yani çevirerek kitaplığınıza eklediğiniz şarkılar da dahil olacak. iTunes Music Match bunu kendi kitaplığındaki 18 milyon şarkı ile eşleştirecek. Eşleştirilmiş olan şarkılar otomatik olarak sizin iCloud hesabınıza eklenecek ve bütün platformlardan ulaşmanıza olanak sağlayacak. Ama…. bunun ufak bir cezası olacak tabiki… 24.99 Amerikan Doları… Hemde yıllık ücreti bu. 5000 tane şarkı için ödenecek fiyat şimdilik 24.99 Amerikan Doları. 20.000 şarkı için de ödenecek. Şimdi Apple 24.99 Amerikan Dolarına bunu yapacak ama şunu unutmayın ki bu galiba Apple’ın pazarlama stratejisi ve milyonlarca iTunes kullanıcısı kesinlikle orjinal olması anlamında kabul edecektir. E bu da otomatik olarak Apple’ın bütçesinin 2012 ilk çeyreğinde inanılmaz bir gelir yükselişi anlamına gelecektir. Apple yine sırtımızdan iyi para kazanacak. Sonra yeni nesil iPod’ları tanıtırken direkt olarak Dünyanın bir numaralı Müzik Mağazasıyız diyecek Steve; ömrü yeterse.

Anında Fotoğraf


Artık e-mail ile fotoğraf göndermek yok. iTunes’a bağlayıp cihazlarınızı teker teker eşzamanlama yok. Bir fotoğraf çekiyorsunuz ve bu sizin iOS cihazınızdan direkt olarak saniyeler içinde iPhoto’nuza, PC kullanıyorsanız Picture Library Klasörünüze, Apple TV kullanıyorsanız direkt Fotoğraf bölümünüze bir internet bağlantı şekliyle ulaşacak. Ailenizle paylaşmak istediğiniz herşeyi oradan takip edebileceksiniz. Peki ben tonlarca fotoğraf çekiyorum ve iCloud hizmetim beni bir yere kadar idare edebilir diyorsanız, onun da çaresi var. iCloud son bir ay içindeki en son çektiğiniz 1000 fotoğrafı sizin için saklıyor. Eğer siz fotoğraf rulonuzda saklamadığınız sürece hep sürekli olarak son 1000 fotoğraf görünecek.

Havada Uçuşan Belgeleriniz


Eğer aynı anda birden çok platformda aynı programa sahipseniz iCloud sizin için belgelerinizi saklayacak ve anlık olarak bunları diğer platformlarınıza uçuracaktır. Şu an için sadece Apple yazılımları ile çalışıyor diye düşünebilirsiniz ama bunlar 3. Parti yazılımlar için de geçerli kılınacak. 3.Parti desteği için Apple gerekli API’ları birsonraki XCode sürümüne dahil edecektir.

Peki ya Programlarım?
Malesef hizmet şu an için sadece AppStore’dan indirilmiş iOS uygulamaları için geçerlidir. iOS uygulamaları iPod, iPhone ve iPad’ler arasında otomatik olarak güncellenebilir halde olacaktır. Yani siz sadece bir yerden satın alım yapacaksınız ve sonrasında aynı program her yerde olacak. Sadece programı değil programın ayarlarını da saklar iCloud. Böylelikle bir sorun olduğunda kaldığınız yerden başka bir platformda devam edebileceksiniz.

Birde iBooks’larımız var.
Henüz Türkiye’de geçerli olmasa da iBooks lar da satın alım sonrasında aynı anda diğer platformlara aktarılacaktır. Bunda bile Apple son sınırları zorlamış durumda. Mesela bir kitap satın aldınız ve üzerinde işaretlemeler yaptınız. Bu işaretler diğer platformdaki aynı kitaba da işaretlenmekte.

Yedekleme ve Restorasyon
iCloud önemli bilgilerinizi sizin için yedekler. Bu bilgiler de şu şekilde:
• Satın alınmış müzik, uygulama ve kitaplar
• Kamera Rulosundaki Fotoğraflar ve Videolar
• Cihaz Ayarları
• Program Ayar Verileri
• Ana ekran ve uygulama düzeni ayarları
• Metin ve Multimedya mesajları
• Zil Sesleri

Restorasyon için da yapmanız gereken tek şey Apple ID’nizi girmek. Gerisini iCloud sizin için yapar. Yeni bir cihaz aldığınızda veya bozulmuş olan bir cihazınızı tamirden “sıfır” şekilde aldığınızda bu sizin için çok önemli birşey olacak. Ama bu noktada Apple ID nizi iyi oluşturmanız gerekmekte çünkü Apple ID siz bunları yapamayacaksınız.

Elektronik Posta, Takvim ve Fihrist Meselesi
iCloud’a üye olduğunuzda kullanıcıadı@me.com adresiniz olacak ve iCloud size gelen maillerin hepsini otomatik olarak tüm platformlarınıza yönlendirecek. Tüm postalarınız senkrone kalacağı için okuduğunuz postayı tekrar okumak zorunda kalmayacaksınız. Takvim bilgileriniz ve fihrist bilgileriniz de eşzamanlanacak. Gerçi bunlar iTunes ile yapılabiliyordu ama kablo ile yapmak zorunda kalıyordunuz. Şimdi tamamen kablolardan bağımsız olacak ve birden çok cihazınız aynı anda eşzamanlanmış olacak.

Eveeet. iCloud (aykılaud) genel hatlarıyla ve bazı detaylarıyla bu şekilde. Umarım hizmetlerin dağıtılması konusunda bir sorun yaşanmaz. Düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner