Kategoriler
Haber iPhone Teknik

Üçüncü Ayfon Virüsü

iphone-ipod-touch-virusGün geçmiyor ki popülerlik kazanmaya devam eden iPhone için yeni bir virüs çıkmasın. Geçen haftalarda çıkan virüs şarkıcı Rick Astley’in eski bir fotoğrafını göstermekteydi ve gizliden gizliden iPhone’unuzdaki verileri çalmaktaydı.

Bu berbat virüs ise eğer iPhone kök şifrenizi değiştirmediyseniz kırılmış iPhone’unuzun içine rahatlıkla sızabilmekte. Yaptıklatı bunlarla sınırlı değil. Kök şifrenizi çalarak işlemlerine devam eden virüs öncelikle uzaktan denetim yazılımlarını aktif ediyor ve ardından kök şifrenizi değiştiriyor, kısa mesajlarınızı silmeye başlıyor, Litvanya kökenli dağıtıcılarına bilgiler göndererek paylaşımda bulunuyor ve bununla da yetinmeyip yerel ağ içerisindeki diğer açık telefonların açık noktalarını arıyor. iPhone larında büyük arşivler saklayanlar için kötü bir durum olabilir. Virüsten kurtulmanın yolu iPhone’unuzu tamamen Wipe yöntemi ile sıfırlamanızdır.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner