Kategoriler
Apple Donanım ipucu Mac OS X Makale Teknik Yazılım

Ses Ayar Simgeniz Gri Olduysa…

Bir gün bilgisayarınızı açtınız ve birde ne göresiniz? Ses ayar düğmeniz grileşmiş ve hoparlörünüzden hiçbirşey duyamıyorsunuz. Belki de bir kulaklık taktınız ve canınız sıkıldığı için kulaklığı çıkardınız ve benzer bir sorun yine karşınıza çıktı. Ne yapacaksınız? Hemen endişelenmeyin, bu yazıda sizlere fazla telaş yapmadan neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle şunu söylememiz gerekiyor ki bu sorun genellikle donanımsal bir sorundur. Hemen ben donanımsal sorunu nasıl çözeceğim diye düşünmeyin. Bazen olabiilyor… Şimdi bu şekilde olması durumunda neler yapabileceğinizi anlatalım.

1. Ses tercihlerinizin doğru olduğunu kontrol edin. Bu adımda öncelikle System Preferences yani Sistem Tercihlerini açacaksınız ve buradan Ses ayarlarını kontrol edeceksiniz. Eğer aşağıdaki gibi ayarları görebiliyorsanız sorununuz büyük bir ihtimalle çözülmüştür demektir…
Eğer ayarlar bu şekilde ve siz yine bir ses duyamıyorsanız o zaman hoparlörlerinizin ciddi bir sorunu olmuştur ve hemen en yakın Apple servisine uğramanız tavsiye edilir.

2. Yeniden başlatın. Yıllardır en güzel temizleme aracı yeniden başlatma yardımınıza koşabilir. Apple’ın son dönemlerdeki en güzel çözümlerinden biri.

 

3. Garage Band veya Audio Midi Setup gibi ses düzenleme ile ilgili programları çalıştırın. Bu tür programlar ses sisteminin varlığını ve olması durumunda da hatalı ayarların düzelmesini sağlar. Özellikle bütün herşey doğru gözüktüğünde bile halen ses alamıyorsanız yine bu adım tavsiye edilir.

 

4. PRAM sıfırlayın. Baktınız ki yukarıdakiler olmuyor o zaman yeniden başlatırken yapmanız tavsiye edilecek bir adım da PRAM sıfırlamak. PRAM genel olarak bilgisayarınızın donanım ve yazılım ayarlarının sıfırlandığı bir bölümdür ve sıfırlayarak buna ulaşabilirsiniz.PRAM sıfırlamak için bilgisayarınızı açar açmaz CMD+ALT+P+R tuşlarını basılı tutacaksınız. Bilgisayardan yeniden başlama sesini duyduğunuzda tuşları bırakabilirsiniz.

 

5. Optical Switch’i Elle Kapatın. İşte en berbat durum bu. Umarım bu duruma kadar gelmez ve önceki adımlarla sorunuzu aşarsınız.Apple yaptığı tasarımlarla hayatımızı kolaylaştırıyor belki ama bazen unuttuğu noktalar da olmuyor değil. Mükemmel tasarımların bize getirdiği bazı aksaklıklar da olmuyor değil. Hoparlör veya kulaklık taktığımız ses çıkışı içerisinde bir anahtar yer almaktadır. Bu anahtar siz ses sistemi veya destekli bir kulaklık taktığınızda aktif oluyor ve ona uygun bir şekilde ses çıkmasını sağlıyor. Siz bozuk veya deforme olmuş bir kulaklık takarsanız bu kapılara, çoğu zaman sonucunda yukarıda bahsedilen sorunlarla karşılaşacaksınız. Eğer siz bu tür bir sorun ile karşılaşıyorsanız büyük bir ihtimalle şunu görüyor olacaksınız:


Eğer bunu görüyorsanız büyük bir ihtimalle System Preferences içinde de şunu görüyor olacaksınız:

 

Aldığınız hatalar içinde “The selected device has not output controls” yazıyorsa kolları biraz sıvamanızın zamanı geldi. Son olarak switch in gerçekten açık olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Ses çıkışının olduğu bölüme bakarak kırmızı ışığın yanıp yanmadığını kontrol edin. Kırmızı ışık yanıyorsa sizin anahtarınız otomatik olarak kapanmamış demektir. Bu noktada iki seçeneğiniz var: Ya Apple servisine götürürsünüz ya da diğer adımı uygularsınız. Lütfen bu adımda yapacağınız şeylerden ötürü sorumluluk kabul etmediğimizi söylememiz gerekiyor. Kendi insiyatifinize dayalı olarak  bu adımı gerçekleştireceksiniz. Eğer sorumluluğu kabullenmiyorsanız, lütfen yetkili bir Apple servisine gidin.

 

Öncelikle yapacağınız şey bu ses çıkışı içine ince bir şey sokup bu anahtarı kapatmak olacak. Bunu nasıl mı yapacağız? Kesinlikle ve kesinlikle metal veya iletken herhangi bir madde kullanmayın. Kürdan işinizi görecektir. Kürdanı ikiye bölün ve ters kutuplarda birbirine tutturun.


Yukarıdaki gibi kürdanı yavaşça ses kapısına sokun ve yavaşça çevirmeye başlayın. Bu kalınlığın nedeni ses çıkışına göre kürdanın çok ince olması. Belli bir süre içerisinde ses gelecektir. Ama lütfen kesinlikle çok sert davranmayın ve çok hızlı bu işlemi yapmayın. Cihazınıza zarar verebilirsiniz. Ayrıca, tornavida kullanmaktan kaçınmalısınız. Lütfen bu işlem esnasında iTunes’da bir şarkı çalmayı unutmayın.

 

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner