Kategoriler
Genel Internet Mac OS X Teknik Windows Yazılım

Hotmail ve Apple Mail

Hotmail belkide vazgeçemediğimiz bir alışkanlığımızdır. Birçoğumuz sürekli olarak Hotmail hesabını sürekli olarak kullanmaya devam etmekte ve bunu Apple Mail yazılımındaki hesaplarına ek olarak yapmakta. Artık sizce de Hotmail veya daha yeni adıyla Windows Live hesabınızı Apple Mail içinde diğer eposta hesaplarınızla birlikte kullanma zamanı gelmedi mi? Şimdi bu konuda neyi nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Windows Live uzun zaman önce standart hesaplarına POP desteği vereceğini ilan edince gerekli ayarlar yapılmak suretiyle Hotmail hesabımızdaki postalarımızı artık okuyabilir olduk Mail programından. Bu ayarlar diğer posta hesabı ayarlarına çok benzer.

Mac OS X Lion kullanıyorsanız zaten yapmanız gerekenler çok kısa ama Lion öncesi bir sistem kullanıyorsanız o zaman biraz ayar yapmanız gerekecek.

Mac OS X Lion veya Snow Leopard kullanıyorsanız…

Yapmanız gereken tek şey Apple Mail’i açmak ve sonrasında Preferences (Tercihler) içerisinden Accounts (Hesaplar) bölümüne girmek ve yeni hesap için + işaretine basmak.

Açılan bu pencerede Full Name, E-mail address ve Password bölümlerine gerekli bilgileri girerek Continue butonuna basıyorsunuz. Böylelikle, Hotmail veya diğer Windows Live platrformuna ait mail adresinizi Mail programına POP destekli olarak ekleyebilirsiniz. Lion içinde yüklü olan Apple Mail 5 sizin için bütün ayarları kendi yapacak.

Mac OS X Lion veya Snow Leopard Kullanmıyorsanız

OS X Snow Leoparddan daha önceki bir sistem kullanıyorsanız yapmanız gereken ayarlar var. Bunun nedeni Apple Mail’in eski sürümlerinde bazı ayarların otomatik olarak sistem tarafından yapılamaması. Bu ayarlar şu şekilde:

Gelen E-posta Bölümüne şu bilgileri yazacaksınız:

Account Type : POP
Description : Windows Live (Bunu farklı birşey olarak da yazabilirsiniz, sadece hesap tanımı olarak görünecek.
Incoming Mail Server : pop3.live.com
Username : windows live hesap adınız@live.com (elmasuyu@hotmail.com gibi)
Password : Bu bölüme şifrenizi yazacaksınız.

Giden E-posta Bölümüne şu bilgileri yazacaksınız:

Description : Windows Live Out yazmanızda fayda var. Ama bir önceki bölümde olduğu gibi istediğinizi yazabilirsiniz.
Outgoing Mail Server : smtp.live.com
Use Authentication” kutucuğunu işaretleyin (seçili değilse)
Username : windows live hesap adınız@live.com (elmasuyu@hotmail.com gibi)
Password : Bu bölüme şifrenizi yazacaksınız.
NOT: Unutmayın ki Hotmail hesabınızda Inbox veya Gelen Kutusu içerisinde olan bütün mailler teker teker bilgisayarınıza indirilecektir. Bu sürecin kısalmasını istiyorsanız, lütfen gelen kutunuz içindeki bütün mailleri veya son 10 mail kalacak şekilde bütün mailleri seçerek bunları başka bir klasöre taşımanız. Yoksa binlerce mesajınız varsa bunların hepsi inmek zorunda kalacak ve bu süreç için epey zaman harcayacaksınız.
Hotmail veya Windows Live hesabınızdan kopamıyorsanız, bu işlemi yapmanızda fayda var. Sürekli Microsoft Messenger kullanmak zorunda kalmak istemiyorsanız, yine de güzel bir seçenek olacaktır.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner