Kategoriler
Genel

iOS ve Mac OS X’in Geleceği

Bu akşam dananın kuyruğunun kopacağı akşam olacak. Geleneksel hale dönüşen Dünya Geneli Geliştirici Konferansı Apple’daki gidişhatın ne doğrultuda olacağını gösterecek. Konferans 4 gün sürecek ve genel olarak beklentiler şu yönde:

1- Mac’lerin güncellemesi
Apple her ne kadar iPhone’dan sonra Mac platformuna fazla yenilik getirmediyse de güncellemeleri sürekli olarak devam etti. En son Intel’in Haswell işlemcilerini piyasaya sürmesiyle Mac ailesinin de işlemci alt yapısı ve bu doğrultuda diğer özelliklerinin değişmesi ön görülen süreçlerden bir tanesi. Haswell işlemci ailesi bir önceki nesil Sand Bridge işlemci ailesine göre hem performans hem de grafik işlemleri anlamında önemli gelişmeler sunmakta. Bunların yanında da mobil platformdaki en büyük sıkıntılardan biri olan pil kullanımında da önemli gelişmeler sunacak. Bu doğrultuda başta MacBook Pro’lar ve Air’ler olmak üzere, dizüstü bilgisayarların hepsinin işlemci değişimine uğraması bekleniyor. İşlemci değişiminin yanında en büyük değişimi geçirecek olan bilgisayar da genelde profesyonel kullanıcıların kullandığı Mac Pro’lar olacak. MacPro’lar geçtiğimiz aylarda Avrupa’da bazı güvenlik gerekçeleriyle satışı yasaklanmıştı. Bu güncelleme ile yeni nesil güçlü masaüstü bilgisayarlar karşımızda olacak.

2- Mac OS X’in yeni kahramanı
Mountain Lion her ne kadar yepyeni bir işletim sistemi olsa da bir sonraki sürümün piyasaya çıktığında neleri barındıracağının en azından kullancılar ve geliştiricilerle paylaşılacağı düşünülüyor. Mac OS X 10.9 zaten uzun zamandır büyük istatistik yazılımlarının ağına takılan işletim sistemlerinden biriydi. Şimdi ise getireceği özellikler ile hayatımızda neleri değiştirecek bunları göreceğiz.

3- iOS 7
iPhone ve iPad işletim sisteminin Scott Forstall’un uzun zamandır imzasını taşıyan ve iPhone’daki grafiklerin gerçeğe yakın görünmesini sağlayan Skiomorfist yaklaşımdan uzaklaşacağı dedikoduları bu gece kesinleşecek. Apple’ın tasarım konusundaki en üst ismi olan Jonathan Ive’ın imzasını taşıyacak olan yeni arabirimin ve yeni iOS sisteminin tanıtılması en çok beklenilen haberlerden biri.

4- Diğer Yazılım Güncellemeleri
Apple’ın uzun zamandır güncellemediği yazılımların güncellenmesi ve yeni özelliklerinin tanıtılması da beklenilen etkinliklerden bir diğeri.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner