Kategoriler
Genel

İki iPhone Modeli Mantıklı mı?

Apple iki gün önce yeni iPhone modellerini tanıttı ve beklentilerin çoğunu karşılayarak yeni modellerin kısa sürede piyasada olacağını belirtti. Hatta, yıl sonuna kadar da 100 den fazla ülkede olacağının da bilgisini verdi. Yani, Türk kullanıcıları olarak iPhone 5S ve 5C modellerini büyük bir ihtimalle bizler de yıl sonundan itibaren satın almaya başlayabileceğiz. (Umarız, bu satın alma sürecini bir türladoü açılmak bilmeyen Türkiye resmi Apple mağazalarından yapacağız inşallah)
Apple 2007 yılından beri bir kült haline gelen tek model iPhone üretimini farklı bir boyuta taşıdı. Hemen bana karşı çıkacaksınız biliyorum ama olayın temeline baktığınızda şu ana kadar çıkan modellerin hepsi tamamen tek model üzerine dayalıydı. iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone4, iPhone 4S ve son olarak da iPhone 5. Bunların hepsi tek modeldi ve sadece hafıza kapasitesi bakımından ayrılıyordu, bir de renk. 2007 yılından beri sürekli bir çıkış yakalayan Apple bu kültürün değişmesi gerektiğini anlamış olması gerek. Çünkü diğer ürün gamına baktığınızda ürünlerinin hepsi genel anlamda ikiye ayrılmış durumda.

Steve Jobs 1997 yılında Apple’a geri döndüğünde ürün gamında büyük bir azaltmaya gitmişti. Jobs 1998 yılındaki WWDC’de Apple ürün gamındaki ürünleri ele aldığında bilgisayar konusunda 15 ürün başlığı çıkardığını ve bunları elemeye başladığını söylemişti. Çünkü Steve Jobs’ın dediğine göre kendi bile ürün öneremez hale gelmiş. Genel olarak da mantıklı bir politika. O zamandan beri Apple hep aynı politikayı tercih etti. Sonrasında çıkan ürünlere bakarsak, ürünlerin hepsi genel anlamda iki başlık altında kaldı. Bunlardan birincisi genel tüketici odaklı olan daha ucuz (ama bizim ekonomimize göre değil) ve profesyonel tüketici odaklı olan daha güçlü ve pahalı modellerdi bu başlıklar altındaki iki genel kategori. Apple bu zamandan beri hem yazılım hem de donanım ürünleri konusunda hep benzer politika izledi.

1999ibook

Donanım konusunda bu listeyi şöyle verebiliriz:
iMac ve PowerMac veya Mac Pro
iBook ve PowerBook
Mac Mini ve XServe (bu Mac Mini’ye nasıl baktığınıza göre değişir) MacBook ve MacBook Pro
MacBook Air ve MacBook Pro
iPod ve iPod Nano
iPad ve iPad Mini
Yazılım Konusunda ise her ne kadar Apple tek tip yazılım taraftarı olsa da şunları söyleyebiliriz

iMovie ve Final Cut Pro
GarageBand ve Logic Pro
Mac OS X ve OS X Server İzlenceleri
Artık iPhone için de zaman gelmişti. iPhone un o büyük bir kitlesi oldu ki artık bu milyonlarca kullanıcıyı tek tip ile tatmin etmek zor, ki bunu siz kendinizden biliyorsunuz. Hele hele iPhone un bir genç kullanıcı kitlesi var ki onların tatmin olma durumu çok çok daha zor.

Bence Apple yapması gerekeni yaptı. Steve Jobs hep “go back to Business School one oh one and ask What do our customers want” derdi. Müşteriler aslında ürün gamının azlığından şikayet etmeye başlamıştı. Dedim ya neredeyse her ürünün tüketici ve pro modelleri mevcut, “Yahu neden iPhone’un yok?” diye kendinize soruyordunuz belkide. Bu bölünme kötü anlamda yorumlanmamalı çünkü bu kategorilerin hiçbiri bir diğeri ile çatışmamakta.

Ha! Şu an modellerin ne kadar güzel olup olmadığı konusunda konuşmuyorum. Bu konuda kesinlikle söyleyeceklerim var ama başka bir yazıda olacak bu. Tek ürün ile ulaşılabilecek en son noktaya ulaştı Apple. Bunu gözden kaçırmamak lazım.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner