Kategoriler
Haber

HTML5 – Flash Savaşı

Adobe tam donanımlı Flash oynatıcısını mobil platformlara aktarırken ve aynı zamanda da gelecek aylarda çıkarmayı düşündüğü CS5 paketi içinde Flash araçları vasıtasıyla iPhone yazılımları yazmanızı sağlayacak desteğini duyurmaya çalışırken, açık kaynak geliştirici gruplarından biri ClickToFlash adında WebKit eklentisi kullanarak Flash’ı masaüstünden silmeye niyetlenmiş durumda.


ClickToFlash Safari kullanıcılarına Flash dosyalarını internet sayfalarından uzaklaştıran ama sadece istendiğinde gösterilmelerini sağlayan bir eklentidir. Flash içeriği çerçeveli bir kutu ile yer değiştirmiştir ve kullanıcı sadece istediği zaman bunun oynamasını sağlayarak reklamlar ve diğer can sıkıcı Flash animasyonlarından dolayısıyla uzaklaşmış oluyor.

Eklenti aynı zamanda YouTube Flash Video dosyalarını yüksek kaliteli H.264 videolarına çevirerek web tarayıcısının HTML5 desteği içerisinden oynatılmasını sağlıyor. Bu durum aynen iPhone’da da mevcut.

Örnekler aşağıdaki Toy Story tanıtım filmleri ile verilmiştir.

Bu görüntü klasik Flash görüntüsü.

clicktoflash.01

Bu görüntü ise ClickToFlash görüntüsüdür.

clicktoflash.02

HTML5 kontollerini kullanan bu eklentinin kullanıcılara getireceği en iyi özelliklerden biri de CPU’ya Flash’dan daha az yük vermesidir.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner