Kategoriler
Genel

CERN’deki Mac ler

inline1-145x150Fizik konferanslarında etrafınıza baktığınızda, herşeyden fazla görebileceğiniz şey Mac’ler olacaktır diyor Brian Cox adındaki genç CERN bilim adamı.

Brian Cox dünya üzerindeki en soğuk yerde çalışıyor. Aslında,-271 derece ile evrendeki en soğuk yer durumunda da diyebiliriz. İnsan yapımı yerler dışında -270.45 derece evrenin olabileceği en soğuk derece ve du da kozmik mikrodalga arkaplan radyasyonunun derecesidir. Manchester Üniversitesinde görev yapan profesör Cox, CERN’deki büyük Hardon Çarpıştırıcısında da çalışmakta.

2003 yılından beri Cox Mac ler ile çalışmakta. Bunun için bir araştırma laboratuarında, sunum yapacağı bir yerde veya kamera karşısında olması fark etmiyor. Bir konferansta etrafınıza baktığınızda herşeyden fazla Mac görürsünüz diyor Cox. Bunun ona göre temel nedeni UNIX temelli olması ve son 30 yıldır fizikçilerin çoğunun UNIX kullanmasıdır. Büyük bir kod temeli mevcut ve halen daha Fortran ile yazılmış programlar kullanmaktayız. Windows ile karşılaştırdığımızda eski programları çalıştırmak Mac üzerinde çocuk oyuncağı. Bir fizikçi olarak büyürmüşseniz, terminal tipi bilgisayarlar kullanmayı bilirsiniz ve her ne kadar kod yazmak komik gelse de fizikçiler bu tür bir gücü sever demekte Cox.

Çarpışmalar Kaydedilmekte

Hardon Çarpıştırıcısındaki görüntüler çok fazla sayıda kamera tarafından kaydedilmekte ve bu dedektörler o kadar derin görüntü yakalayabiliyor ki neredeyse herbiri 100 megapiksel derinliğinde. Bu görüntülerin işlenmesi de bir C++ programı aracılığıyla yapılmakta.

Çok Platform bir Mac

Coz Monte Carlo aralarında PYTHIA, HERWIG ve diğer kök analiz paketlerinin de olduğu metot simülasyon programları kullanmakta.Manchester’da bir fizikçi olan VMWare Fusion ve Parallels Desktop kullanarak CERN analiz paketini de kullanabilmekte.

Mac’de birden çok sistem kullanabilmeniz mükemmel bir olay diyen Cox CERN yazılımını çalıştırmak için artık birçok kişinin Linux makineleri yerine Mac Pro kullanmaya başladığının altını da çizmekte.

Kullanılan Donanım

Kullanılan Yazılım

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner