Kategoriler
Makale

YouTube Erişimi: OpenDNS

281252091900762326Hepimiz yıllar önce hayatımıza bir bomba gibi düşen YouTube’un etkisinde kalmışızıdır. İlk zamanlar çok güzel devam ederken sonrasında kendini bilmez bir iki kişi yüzünden yetkili Türk adli yetkilileri bu güzel nimete olan erişimimizi engelledi. Ama artık yapmanız gereken sadece bir iki ayar değiştirmek ve böylelikle istediğiniz YouTube videosuna ulaşabileceksiniz. Peki nasıl mı?

Öncelikle, gerekli ayarları değiştirmek için System Preferences (Sistem Tercihleri)’ni açın ve ardından Network (Ağ) bölümüne tıklayın.

network1

Arından, hangi ağ vasıtasıyla internete bağlanıyorsanız ona tıklayın. Ben öncelikle Ethernet kapısından bağlantı ayarlarını göstereceğim. Daha sonra diğer bağlantı yollarını da anlatacağım. Ethernet ile bağlı olduğunuzu düşünürsek yapmanız gereken tek şey 208.67.222.222, 208.67.220.220 DNS adreslerini DNS Server bölümüne yazmak ve sonrasında Apply (Uygula) ya tıklamak olacaktır. Bazılarınız benim gibi şirket ağı içinde olabilir, o zaman yapmanız gereken sadece DNS Server kutucuğundaki adresin ÖNÜNE bunları yazmak olacaktır. Sonrasına yazarsınız dağıtıcı sizin YouTube gibi yasaklı sitelere ulaşmanızı engelleyebilir. Aşağıdaki resim Ethernet ayarlarının nasıl yapılacağını gösteriyor:

ethernet

Eğer internete Airport, Firewire veya Bluetooth üzerinden bağlanıyorsanız, bunların ayarları biraz daha farklıdır. Genelde sizlerin internete kablosuz bağlantı yapmak için Airport arabirimini kullandığınızı varsayarak, Airport ayarlarını anlatmak istiyorum. Network bölümüne girdikten sonra pencere içindeki ağ arabirimleri listesinden Airport’u tıklıyorsunuz. Değişen pencere içeriğinin Ethernet içeriğine benzemediğini göreceksiniz. Airport’un DNS Server ayarları için Pencere’nin alt tarafında ortaya çıkan Advanced (Gelişmiş) butonuna tıklayacaksınız. Sonrasında DNS sekmesine gelerek gerekli ayarlar olan 208.67.222.222, 208.67.220.220 sayılarını gireceksiniz. Yine dediğim gibi eğer kablosuz bağlantı ağınız şirketinizin ağı içerisindeyse yine bu DNS numaralarını şirketinizin DNS numaralarından önce girmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki resim ise Aiport ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini gösterir:

airport

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, eğer açıksa Safari’yi kapatmanız ve yeniden açmanız. Bazen Safari’yi yeniden başlatmadan ayarlar geçerli olamayabiliyor.

İyi seyirler…

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner