Kategoriler
Makale Teknik Windows Yazılım

Boot Camp ile Windows 7 Rüzgarı

win7-logoUzun zamandır Windows’un yeni sürümü olan Windows 7 RC adında bir sürümüyle piyasada. RC Release Candidate yani Piyasaya Çıkmaya Hazır Aday Kopya olarak hem rafları hem de download sitelerini doldurmuş durumda. Windows 7’yi kendi PC lerimizde de denedik ve söylenebilecek aslında tek şey olduğunu da rahatça söyleyebilirim: ‘Windows 7 aslında süper bir Vista’ güncellemesidir’. Bir çok kişi Snow Leopard için de aynı şeyi dedi ama inanın görünürde gerçekten de başlat çubuğu dışında birşey değişmemiş. Bunu en son Apple Geliştirici Konferansında Snow Leopard’ın tanıtımını yapan Bertrant Serlet Windows 7 için ‘same old technology’ demekle aslında çok ama çok haklıydı. Gerçekten de eskinin aynı teknolojisi.

Durum bu şekilde ama yine de Windows kullanmak isteyen birçok Mac kullanıcısı var ve biz de onları çok fazla bekletmeden Windows 7’nin Bootcamp ile nasıl yükleneceği hakkında bir yazı yazmak istedik. Gereksinimler şu şekilde:

  • Intel Core 2 Duo işlemcili bir Mac ( Core Duo ve Core Solo cihazlar da işinizi görebilir)
  • Windows 7 DVD si
  • Mac OS X Leopard veya Snow Leopard DVD si

Şimdi aklınızda çok fazla soru işareti olmasın çünkü Windows 7 Windows Vista ile aynı alt yapıyı paylaşmakta ve neredeyse ikizler; sürücüleri bile aynı… Haa bu arada bu benim teorim… 🙂 Ama inanın Windows 7 bulamadığı sürücüyü de bulacaktır.

Öncelikle yapmanız gereken şey sabit diskiniz içindeki Uygulamalar yani Applications klasörü içindeki Utilities yani İzlenceler klasörünü açmak. Bu klasörün içinde Boot Camp Assistant uygulamasını çalıştırın. Bu bizim Macintosh sabit diskimiz üzerinde Windows bölüntüsü hazırlamızı sağlayacak.

bootcamp1

Tıkladığınızda direkt olarak karşınıza Introduction (Tanıtım) bölümü gelecek. Tanıtım bölümünde Yükleme Yardımcısı Hakkında Bilgi yazdırabilirsiniz (korkmayın sadece 13 sayfa) zaten bunun dışında yapılacak başka bir şey yok. Continue yani Devam tuşuna basın ve bir sonraki ekrana geçin.

windows7wtnumber002

Bir sonraki ekranda karşınıza bölüntü için sabit diski parçalayacağınız ayarlar ekranı gelecek. Burada fazla ayar yapmıyorsunuz sadece sabit diskinizde Windows için kullanacağınız alanın boyutunu belirlemeniz gerekiyor. Mesela 500 GB lık sabit diskiniz olabilir. Bunun 32 GB ını Windows için ayarlayabilirsiniz.

Boyutlandırma Hususu:

Bölüntünüz için alan belirlerken bunun boyutunu iyi düşünmeniz gerekmekte. 32 GB yaparsanız XP için ideal yükleme alanı oluşur ve hem Windows’un hem de Mac OS X in okuyabileceği bir bölüntü olur. Bunun nedeni yazılımın 32 GB ve altı için FAT32 biçimini kullanmasıdır. Eğer daha fazla alan belirleyecekseniz NTFS olarak formatlamanız gerekecek. En az 5 GB olarak belirleyebiliyorsunuz. Şimdilik kafanızı karıştırmayayım. Bunu Mac OS X tarafında çok fazla görmeyeceksiniz. Malesef Windows sorunsallarından biri bu….

divide

Divide Equally (Eşit olarak böl) ya da Use 32 GB seçeneklerinden birini seçin ve devam etmek için Partition butonuna tıklayın. Belli bir süre sonra bölüntüleme işlemi bitecek ve sonraki ekranda yardımcı size yüklenebilecek Windows sürümlerinden birini seçmenizi söyleyecek. Bu ekranda da iki farklı seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi Quit & Install Later yani Çık ve yükleme işlemine daha sonra devam etme komutu diğeri ise Start Installation yani yüklemeye başlamak. Siz işi uzatmadan yüklemeye başlayın…

windows7wtnumber005Sonrasında Macintosh’unuz karanlık bir dünyaya doğru uzanacak. Bilgisayarınız yeniden başlarken şimdilik birşey yapmanız gerekmeyecek çünkü Mac’iniz Windows yükleme CD veya DVD sinden başlayacağını biliyor. Belli bir süre içerisinde karşınıza siyah ekran üzerinde Windows is loading files ekranı gelecek.

windows7wtnumber01

Belli bir süre sonra da parlayan Windows logosunu göreceksiniz ve altına Starting Windows (Windows Başlatılıyor) ekranını göreceksiniz.

windows7wtnumber02

Ardından gerekli ayarları seçmeniz gerekecek. Gerekli dil ve klavye aralarını yaptıktan sonra devam ederek yükleme ekranına geleceksiniz. Burada da Install Now butonuna tıklarsanız yükleme için gerekli adımlar başlayacaktır.

installnow

Ardından Yazılım Sözleşmesini okuyup onaylamanız gerekiyor. I accept the license terms şıkkını işaretleyerek devam edebilirsiniz.

software

Ardından karşınıza nasıl yükleme yapacağınıza dair bir ekran çıkacak. Eğer ilk defa yüklüyorsanız Custom (advanced) seçeneğini seçmenizi tavsiye ederiz. Eğer bölüntünüzde zaten hali hazırda bir Vista’nız varsa da o zaman Upgrade seçeneğini de seçebilirsiniz. Ben temiz yükleme taraftarıyım yani Custom….

Windows_7_Upgrade_03_clip_image014

Bu ekrandan sonra karşınıza hangi bölüntüye yükleyeceğizi seçeceğiniz ekran gelecek. Burada da yapmanız gereken Boot Camp ile oluşturduğunuz bölüntüye yüklemek olacak. Sonrasında da Next e basarak yükleme sürecini başlatabilirsiniz.

part

veee yükleme başlıyor…

installprocess

Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarınız yeniden başlamak isteyebilir. Bu esnada bilgisayarınızın açılış sesini duyduğunuzda hemen option veya alt tuşunu basılı tutmanız gerekiyor. Böylelikle Boot yani başlangıç menüsünü görerek Windows’unuzun yükleme sürecini sonlandırabiliyorsunuz. Bu seçenek ile karşınıza buna benzer bir görüntü gelebilir…

boot1

geri kalan Windows ayarları konusunda yardım vermiyoruz malesef… Ama yine de kullanıcı oluşturma dışında birşey takılırsa Forumlarımız sizi bekliyor….

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner