Kategoriler
Mac OS X Makale Yazılım

Spotlight ile Acil Hesap Makinesi

apple-spotlight-searchHepimizin bilgisayarlarımızda birşeyler hesaplama durumlarımız olabilir. Bunun için bilgisayarlarınızda bir iki yöntem mevcuttur. Bunlardan birincisi Uygulamalar Klasöründeki Calculator (Hesap Makinesi) Programını çalıştırmak; diğeri ise eğer sisteminiz destekliyorsa Dashboard üzerindeki hesap makinesi widget’ını kullanmak olacaktır. Apple Spotlight’ı o kadar geliştirilebilir bir halde üretmiş ki çevrimdışı arama yapmıyor bunun yanında sistem içerisindeki birçok yazılım ile iletişim kurarak onlara ait bilgileri size gösterebiliyor. Bu yazılımlardan bir tanesi ise hesap makinesi. Spotlight sizin için hesap da yapabiliyor. Hem de farenizi bile kıpırdatmadan bunu yapabiliyorsunuz. Yapmanız gereken Elma veya İngilizcesi ile Command tuşu ile boşluk tuşlarına basarak Spotlight’ı aktif etmek. Yazmanız gereken uygun matematiksel işlemler yapmak. Nasıl mı?

Toplama işlemi için +
Çıkarma işlemi için –
Çarpma işlemi için *
Bölme işlemi için /
Parantezli işlemler için ( )

kullanabilirsiniz. Örnekteki hesap             (3*3)+4            şeklinde girilmiştir ve sonuç otomatik olarak verildi.

spotlight

Kolay gelsin…

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner