Kategoriler
Makale Teknik Windows Yazılım

iTunes ile DRM Kaldırmak…

iTunesDRM Digital Rights Management kelimelerinin kısaltmasıdır ve Apple ve birçok müzik müzik şirketi tarafından kullanılan bir kopya önleme sistemidir. Her ne kadar iTunes Müzik Dükkanı Türkiye’de çalışmasa da çoğumuzun bir şekilde iTunes içerisinde bir şekilde biriktirdiğimiz DRM korumalı şarkılar vardır. Eğer şarkı kontör kartları ile satın aldığınız veya ücretsiz indirdiğiniz şarkıların DRM ile saklanması bazen canınızı sıkabilir.

Bu işlemin yok edilmesi aslında 3. parti yazılımlar vasıtasıyla yapılabiliyor ama bunun daha usturuplu bir yöntemi mevcut. DRM korumasını kaldırmanın en kolay yolu şu şekilde gerçekleştirilebilir:

  • DRM içeren şarkılarınızı bir iTunes listesinde toplayın.
  • Bu listeyi yazılabilir bir CD ile Audio CD yani toplumda trak sidi olarak bilinen izler halinde yazın.
  • Bu CD yazıldıktan sonra aynı şarkıları Import komutuyla birlikte tekrardan kitaplığınıza alın. Kodlarken yüksek kalitede MP3 veya Apple Lossless veya AAC biçimlerinden şaşmayın. Zaten başka biçimler de desteklenmeyebilir 🙂
  • Müzik kitaplığınıza eklenen yeni kelimeler DRM korumasız olarak gelecektir. Karmaşayı önlemek için orjianllerini silin ve yeni eklenenleri kitaplığınızda bırakın.

Bu işlem sadece Mac OS X üzerinde çalışan iTunes için geçerli değildir. Audio CD yazma özelliğine sahip herhangi bir iTunes Windows sürümü de aynı işlemi yapabilir.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner