Kategoriler
Donanım Mac OS X Teknik Yazılım

Bataryanız Ne Alemde?

Mac App Store birbirinden farklı birçok faydalı uygulamayı bizlere tanıtmaya devam etmekte. Gözümüze çarpan bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Battery Health yani Batarya Sağlığı adlı uygulama diğer program simgelerinden farklı bir simge ile zaten görsel olarak da farklılığını göstermekte. Mac App Store’dan indirebileceğiniz Battery Healt taşınabilir Mac’inizin pili hakkında size detaylı ve tahmini bilgiler vermekte. Üstelik bu program ücretsiz.

Programı yüklediğinizde hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Çift tıklayıp açtığızda karşınıza uzunca bir pencere açılıyor. Pencerenin 4 belirgin bölümü var. Aşağıdaki görüntüden de bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

1. Bölümde

Pilinizin şu anki şarj durumu gösterilmekte.

2. Bölümde

Pilinizin orjinal şarj değeri ile şu anki şarj değeri arasındaki farkı gösteriyor. Bir oran çubuğu ile pil sağlık durumu gösterilmekte.

3. Bölümde

Kullanım oranlarına göre tahmini kalan kullanım süreleri gösterilmekte. Unutmamak gerekir ki bunlar tahminidir ve anlık kullanımınıza göre değişebilir. Ama Wi-Fi ile minimal internet kullanımında ne kadar, müzik dinlersem ne kadar, film izlersem ne kadar ve hatta şu an nasıl kullanıyorsam ne kadar kullabileceğimi bilmek çok güzel olmaz mı?

4. Bölümde

Teknik detaylar yer almakta. Pil dönüşüm (battery cycle) sayısı, pilinizin kaç yaşında olduğu, sıcaklığı, güç kullanımı ve saniyelik miliamper (mAs=miliampere second) kullanım bilgisi gösterilmekte.

Tips: bölümünde size pilinizi kullanırken dikkat edeceğiniz bazı bilgilerden bahsetmekte.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner