Kategoriler
Apple Donanım Güncelleme Haber iPad iPhoto Yazılım

Yeni iPad – 3 Değil

Çıktı çıkacak derken çok beklediğimiz Yeni iPad çıktı. Evet şaşırdınız di mi? Ürünün adı “Yeni iPad”. Görünüm itibarıyla çok fazla değişikliğe maruz kalmayan yeni oyuncağımızın içi şu an piyasada olan iPad 2 modelinden oldukça farklı. Donanımın güncellenmesi ile yetinilmemiş aynı zamanda da iPad’i işlevsel hale getiren can damarı niteliğindeki yazılımlarında da güncellemeler olmuş. Şimdi bunlar ne mi sorusunun cevaplarına bakalım:

1- Donanımsal Değişiklikler.

Retina Ekran

iPhone 4 ile görücüye çıkan Retina ekranlar çok net görüntüleriyle insanların akıllarını başlarından almaya devam ederken Apple bir hamle daha yaparak aynı ekran türünü şimdi de iPad’e taşıdı. Artık iPad 1024×768 çözünürlüğün çok ötesinde hatta ve hatta şu an kullandığınız bilgisayarların çözünürlüğünden bile daha yüksek seviyede olan 2048×1536 piksel çözünürlüğüne geçti. Göz dolduran ekran çok daha iyi kontrast özelliklerini sunabilecek kapasitede üretilmiş. Bu çözünürlük Full HD kalitesinden (1920×1080) bile çok daha fazla.

A5X işlemci
iPhone 4S ile kendini dünyaya kanıtlayan A5 işlemcisinin yeni kardeşi A5X dört çekirdekli grafik teknolojisi ile size gerçek anlamda performans sağlıyor. Artık uygulamalarınız çok daha rahat çalışacak ve siz performans kaybına çok maruz kalmayacaksınız. En yakın rakibi Tegra 3 işlemcisine göre iki kat daha hızlı çalışacağı vaad ediliyor.

 

 

Yeni iSight Kamerası ve 5 MP Kamera


Yeni bir sensör teknolojisi kullanan Apple var olan kamerasını megapiksel açısından değiştirmemiş ancak varolan teknolojisine arkadan ışıklandırma (backside illumination), 5 elemanlı lens, hibrit kızıl öztesi filtresi ve Apple tarafından tasarlanmış ISP gibi varolan kaliteyi arttırıcı özellikle getirilmiş.
Ön tarafta yer alan kamerası da yine 5MP olarak sunulmuş. Yüz tanıma özelliği ve otomatik odak ve beyaz denge ayarlarıyla profesyonelce görüntüler elde etmenizi sağlayacaktır.
Son olarak bu kameraların 1080P video çekebilecek yeterliliğe ve çektiği videodaki sarsıntıyı önleyebilecek teknolojiye sahip olduğunu belirtmemiz de gerekiyor.

4G LTE
3G teknolojisi çıktığından beri insanlar hep 4G nin ne zaman geleceğini soruyordu ve Apple buna kendi cephesinden cevap verdi. Yeni iPad artık 4G destekli ve daha önce üretilmiş tüm iPad’lerden daha fazla bant desteği veriyor. Şu an iPad2 ile sunulan HSPA desteği ile 7.2 Mbps hızına ulaşılabilirken Yeni iPad ile bu hız 73Mbps hızına kadar ulaşabiliyor.

Pil Ömrü
iPad2 ile 10 saat çalışma ömrü vaat edilirken Yeni iPad’de henüz bir değişiklik olmadı. Ama 10 saat çalışma zamanında 9 saat 3G çalışabilme imkanı sunan Apple yeni ürününde ise benzer bir süreyi 4G için sunuyor.

2- Yazılımsal değişiklikler
Siri, Yaz Oğlum!
Gelişmiş bir teknoloji ile sorularınıza cevap veren Siri artık sizi dinliyor ve sizin dediklerinizi yazıyor. Dikte ettirme işi aslında birçok kullanıcının işine yarayacak.

 

 

 

Yenilenmiş iWork

Yenilenmiş GarageBand
Akıllı Teller özelliği, Nota Düzenleyicisi, iCloud desteği ve paylaşım gibi konularda güncellenen müzik üretim ve düzenleme yazılımı GarageBand’in yepyeni bir özelliği ile aynı anda 4 farklı kişiye enstrüman çalma imkanı tanıyor. Böylelikle gerçek anlamda amatör gruplar karşımıza çıkacak.

Yenilenmiş iMovie
Yepeni geçişler ve sinema efektleri eklenmiş olan iMovie ücretsiz bir güncelleme olarak geliyor. Eğer satın almadıysanız 4.99 dolar.

iPhoto for iPad
Beklentiler bu yöndeydi. Çünkü iOS’un kendi fotoğraf düzenleme uygulaması Photos artık insanlara yetmiyordu. Fotoğraf düzenleme, profesyonel efektler, fırçalar, paylaşım ve günlükler gibi çok farklı yenilikler bizleri bekliyor.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner