Kategoriler
Genel

Apple vs. Samsung

Apple ile Samsung arasındaki savaş gün geçtikçe kızışırken, bir Alman mahkemesinin aldığı karar neticesinde Samsung Galaxy Tab’ların satışının geçici bir süre durdurulması yankı uyandırmıştı. Şimdi ise uzmanlar şu soruyu tartışıyor: “iPhone 4’lerin önemli bazı parçalarını tedarik eden Samsung, Apple’a olan desteğini çekerse ne olur?”

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Apple’ın tablet bilgisayar ve akıllı telefon bazında Samsung’a dava açmasıyla birlikte aylardır bu ikili arasında sıcak bir savaş yaşanıyor.

Samsung’un Galaxy Tab ve Galaxy S model cihazlarının Apple’dan esinlenilerek geliştirildiğini iddia eden Apple, Galaxy Tab’ın iPad’den esinlendiğini, Galaxy S model telefonunun ise iPhone 3G’ye benzediğini öne sürüyor.

 

Bu bağlamda Dusseldorf Mahkemesi’nin aldığı son karar ise Apple’ın yüzünü güldürdü. Samsung’un yeni tablet bilgisayarı Galaxy Tab’ın satışı mahkeme kararı neticesinde Avrupa Birliği ülkeleri genelinde (Hollanda hariç) geçici olarak durduruldu. Samsung ise mahkemenin aldığı

kararın ardından açıklamada bulunarak, satışı durdurulan bu cihazların tüm Avrupa’ya ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Almanya’da devam eden yasal süreçte fikir haklarını korumak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirten Samsung yetkilileri, şirketin haklarını sonuna kadar savunacaklarının altını çizdi.

SAMSUNG iPHONE’A OLAN DESTEĞİNİ ÇEKERSE…

Her ne kadar şu an için üzerine kafa yoruluyor olmasa da, Samsung’un iPhone 4’ün parçalarını tedarik etmeyi kesmesi halinde Apple’ın yoluna nasıl devam edeceği merak ediliyor.

Zira Samsung, iPhone’ler için flaş hafıza, DRAM hafıza ve işlemci gibi önemli parçaları tedarik ediyor. Diğer bir deyişle Samsung, iPhone 4’ün üretim maliyetinin yüzde 26’sını karşılıyor.

Samsung’un Apple ile olan savaşı neticesinde iPhone 4’lere olan desteğini çekmesi durumunda ise bu durumun Apple’a ne kadara mal olacağı ve Apple’ın Samsung yerine bir başka tedarikçiyi ne kadar zamanda bulacağı bilinmiyor.

Avrupa’da geçici bir süre satışı durdurulan Galaxy Tab’ların ardından her ne kadar Samsung’un böyle bir harekette bulunacağı düşünülse de, henüz Samsung’dan bu yönde gelen olumsuz bir sinyal yok.

 

Yazar Eren Şahin

zenaat yönetmeni