Kategoriler
Genel

Hedef iPhone katili!

Microsoft’un, Nokia ile anlaşmaya gitmesinden sonra, Google’dan beklenmedik bir hareket geldi. Google’ın mobil dünyayı değiştirecek yeni hamlesi ve tüketicilere sunacakları.

Mobil dünya yeni yatırımlarla birlikte hiç görülmemiş bir savaşın içerisine giriyor. Apple’ın iPhone ile sektörün en çok satan akıllı telefonunu yaratması diğer firmaları da harekete geçirdi.
Üst üste gelen alternatif ürünlerin iPhone başarısını yakalayamaması nedeniyle sektördeki dengeler bir türlü yerine…

…oturamamıştı. Ancak, iPhone’un arkasındaki gücün sadece donanımsal olmadığını fark eden rakipler bu konuda en büyük atılımı attılar.

Microsoft’un Nokia ile gücünü birleştirmesinden sonra, şimdiyse uzun süredir mobil piyasada aradığını bulamayan iki firma anlaşma masasına oturdu. Google, yaptığı basın açıklamasında, 12.5 milyar dolar karşılığında Motorola’yı satın alacağını dünyaya açıkladı.

Nexus 1 ve 2 ile mobil piyasa hakkında bilgi toplayan firma, kendi ismiyle bu sektöre giremeyeceğini anlamıştı. Android işletim sistemiyle iOS’u zorlamaya çalışan Google, Motorola’nın üretim gücüyle iPhone’a rakip yeni telefonlar hazırlamak istiyor.

Motorola geçtiğimiz 5 yılda son 20 yıldaki başarısının altında ezilmiş ve sektörün gerisinde kalmaya başlamıştı. Droid adını verdiği akıllı telefonlar ile ABD pazarında iyi bir çıkış yapan Motorola dünya pazarına açılamadığı için bu başarısı yarım kalmıştı.

Satın alma işlemi önümüzdeki günlerde tamamlanacak. 2012’de ise Google, Motorola’nın yaklaşık yüzde 60’lık hisesine sahip olacak.

Peki sizce Google iPhon’a rakip olabilmek için nasıl bir telefon üretecek?

source:  shift

Yazar Eren Şahin

zenaat yönetmeni