Kategoriler
Apple Haber Mac OS X Makale Windows

Yeni TL Simgesi

Türk lirasını anlaşılabilir, özgün, estetik, elle yazımı kolay ve akılda kalıcı şekilde temsil edebilecek bir simge belirlemek üzere düzenlenen “TL Simge Yarışması” 8 Eylül 2011 tarih ve 2011-54 sayılı basın duyurusu ile kamuoyuna duyurulmuştu. Bugün, yani 1 Mart 2012 tarihinde de bu yarışmanın sonucu belli oldu ve yeni TL simgemiz görücüye çıktı. Şu an için sadece font bazında çalışsa da ilerde işletim sistemlerinin içine de entegre edileceği kanısı içerisindeyiz. Şu an için bilinen bütün işletim sistemleri için destek mevcut. Bunların arasında Windows, Mac OS X, Linux, Android ve iOS yer almakta. Bizim için şu an önemli olan tabiki Mac üzerinde bunu nasıl kullanacağınız.

Yeni TL simgesini Mac üzerinde kullanmak için ALT + K kombinasyonunu kullanmanız gerekecek. Ama bundan önce yapmanız gereken TCMB tarafından hazırlanan uyguamacığı yüklemeniz gerekmekte. Uygulamacığı kurmak için buraya tıklayın.

Yükleyiciyi çalıştırdığınızda karşınıza şu şekilde bir ekran gelecek…

Sonrasında ise yükleme işlemini bitirmeniz gerekli bunun için var olan kullanıcınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yapmanız gerekiyor. Bunu yükleyici otomatik olarak yapıyor.

 

Ama unutmayın simge sayılardan önce yazılıyor ve ALT + K kombinasyonu ile çalışıyor. Bu kombinasyon için AbakuTLSymSans adlı fontu kullanmanız gerekecek. Windows kullanıcıları ise bunu ALT+T kombinasyonu ile yapacak.

 

Güncelleme: 2 Mart 2012

Mac OS X yükleme talimatları TCMB tarafından PDF formatında sunulmuştur. PDF dosyasına ulaşmak için buraya tıklayın.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner