Kategoriler
Apple Donanım Güncelleme Haber iPad iPhone Yazılım

WWDC 2010 Detayları…

Screen shot 2010-06-08 at 11.43.59 AMApple 2010 geliştirici konferansının açılışını dün yaptı. Beklentileri karşılayan birçok ürün ve özellik tanıtıldı. Peki konferans açılışında neler mi oldu? Hemen anlatalım…

Steve Jobs sahneye çıktı ve ilk olarak katılımcılara teşekkür etti. İlk 8 gün içerisinde konferans katılımının dolduğunu belirterek 5200 katılımcının 57 farklı ülkeden geldiğini söyledi. Ardından Steve Jobs katılamayanlardan özür dileyerek bulabildikleri en büyük yerin bu etkinlik salonu olduğunu söyledi.

apple-wwdc-2010-057-rm-eng

Sonrasında Steve Jobs hemen iPad hakkındaki güncellemelerden bahsetmeye başladı. Şu ana kadar 2 milyon iPad satıldığını buna bakılacak olursak da saniyede 3 tane iPad satılmış olduğunu belirtti. Temmuz sonuna kadar 19 farklı ülkede de satılmaya başlanacak olan iPad şu ana kadar uluslar arası anlamda nerede satılmaya başladıysa orada çılgınlar gibi karşılandığını da söyledi Jobs. Şu an için 10 ülkede var olduklarını ve şu an App Store da 8500 iPad uygulaması olduğunu söyleyen Jobs, bu 8500 iPad uygulamasının neredeyse ortalama 35 milyon kere indirildiğini de belirtti. Bu da iPad başına 17 program olduğunu belirtir.

apple-wwdc-2010-084-rm-eng

Ardından iBooks satışları hakkında bilgi veren Jobs yeni okuma ve imleme yöntemleri hakkında yenilikleri tanıttı. PDF gösterim yazılımında da gelişmeler olacağını söyleyen Jobs bu güncellemenin bir sonraki iPad güncellemesinde olacağını belirtti.

apple-wwdc-2010-103-rm-eng

Sonra, Jobs AppStore dan bahsetmeye başladı. Bunun öncesinde de aslında iki farklı platformu desteklediklerinden bahsetti. Bunlardan biri HTML5 diğeri ise AppStore. Herkes HTML5 uygulamaları geliştirebilir diyen Jobs, HTML5 in aslında kontrolsüz bir geliştirme platformu olduğundan bahsediyor.

AppStore dünyanın en canlı ve gelişmeye yüz tutmuş yazılım pazarı. Haftada 15000 uygulama onay için gönderiliyor ve bunların neredeyse %92 si 7 gün içerisinde onaylanıyor. Ayrıca bu gönderilen uygulamalar bizlere 30 farklı dilden geliyor.

Onay konusu çok uzun zamandır akılları karıştıran bir durum. Bunun nedenini sıralayan Jobs, özellikle reddedilen programların red nedenleri arasında şunlar var:

1- Program geliştiricinin dediği gibi çalışmıyor.

2- Program özel API lar kullanıyor.

3- Program çöküyor.

apple-wwdc-2010-110-rm-eng

Sonra, eBay, Zynga, Netflix ve Activision gibi iPhone uygulamaları sayesinde başarılarına başarı ekleyen şirketler sırayla konuşmalarını yaptı.

Steve Jobs yeniden sahneye döndüğünde iPhone pazar payı hakkında konuştu. Amerika’daki akıllı telefon pazar payı hakkında bazı detaylar veren Jobs, mobil tarayıcı kullanımının %52 sinin iPhone işletim sisteminden yapıldığını da söyledi.

apple-wwdc-2010-139-rm-eng

Sonrasında büyük an…

iPhone4 tanıtımı başladı. Steve Jobs 2007 yılından beri iPhone gelişimini anlattı. 2007 yılında iPhone telefon kavramını yeniden icat etti. 2008 yılında 3G ve AppStore ile gelişim gösterdi. 2009 yılında iPhone iki katı hızına ulaştı ama 2010 yılında olay tamamen farklı bir boyuta taşındı. İlk iPhone sonrası en büyük adım bu model ile atıldı.

apple-wwdc-2010-143-rm-eng

Yeni birçok özellik ile gelmiş olan bu model yeni bir tasarıma da sahip. Çelik yan bölge ön ve arka panel cam tamamen yeni bir soluk katmış yeni iPhone’a. Bir önceki iPhone modelinde %24 daha ince ve böylelikle pazardaki en ince akıllı telefon ünvanına da sahip durumda şu an. Karanlıkta fotoğraf çekebilmek için gerekli olan Flaş özelliğine de sahip.

Tasarımdan sonuna kadar kullanmayı amaçlamışlar bu yeni iPhone’da. Yan çelik bölge telefonun hem yan bölümünü hem de iletişim anteni olarak fonsiyonelliğini en üste çıkarmış durumda.

apple-wwdc-2010-168-rm-eng

Telefon tanıtımından sonra yeni telefon için kullanılacak olan iOS 4 yani iPhone OS 4 ün son aday sürümünü tanıttı Jobs. Ayrıca iBooks özelliği iPhone’a da iOS 4 ile geliyor. iAds tanıtımı sonrasında son olarak da Jobs FaceTime adlı görüntülü konuşma özelliğinden bahsetti. FaceTime iPhone 4 içerisinde gelen bir özellik ve iPhone 4 kullanıcılarının kendileri arasında görüntülü konuşabilmelerine izin veriyor ve 2010 yılı için sadece WiFi destekli olacak bu teknoloji.

apple-wwdc-2010-360-rm-eng

24 Haziran 2010 yılında Amerika, Fransa, Almanya, İngiltere ve Japonya da sonraki aylarda da diğer ülkelerde çıkması beklenen iPhone4 için kullanılacak sistem olan iOS4 eski cihazlar için ücretsiz bir güncelleme olarak indirilebilecek.

Fotoğraflar Engadget.com sitesinden alınmıştır.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner