Kategoriler
Donanım Teknik

Sahte Apple ürünlerine dikkat!

Türkiye’de internet üzerinden satış yapan web sitelerinde Çin yapımı sahte Apple ürünlerinin satıldığını görüyoruz. Apple’ın Türkiye ve diğer ülkelerdeki satış fiyatlarının çok altında fiyatlara satılan bu ürünler çıplak gözle dahi gerçeklerine neredeyse ayırt edilemeyecek kadar benziyor. Bu ürünleri ayırt edebileceğiniz tek nokta üzerindeki ürüne ait kendine özgü kodun Apple’ın orijinal veri tabanında tanımlanmamış olmasıdır. Bunu anlayabilmek için almayı düşündüğünüz ürünün kodunu internette araştırmanız. Karşınıza çıkacak sonuçlarda ürünün gerçek olup olmadığını ayırt edebilirsiniz. Bu sahte ürünlerin hiç bir şekilde Apple tarafından garantisi ve desteği bulunmamaktadır.

Basit olarak şöyle açıklayabiliriz: Apple teşkilat yapısı olarak Çin dahil üretim ve satış yaptığı tüm ülkelerde fiyat aralığını birbirinden en fazla %10-15 fark edecek şekilde ayarlar. Bunun başlıca sebebi Apple’ın kendi orijinal ürünlerinin üretim yapılan ülkelerden yasa dışı bir şekilde başka ülkelere ihracatını engellemektir. Bildiğiniz gibi birçok orijinal Apple ürünü şu anda Çin’de üretilmektedir ve Çin’de dahi bu ürünleri normal satış fiyatlarının çok altında bulmak mümkün değildir. Bu yüzden normal satış fiyatının çok altındaki fiyatlarla sunulan ürünlerin gerçek olma ihtimali yoktur. Lütfen hepimiz bu konuda dikkatli olalım ve etrafımızdaki Apple kullanan veya kullanmaya başlayacak olan kişilerin zarar görmesini engelleyelim.

Yazar Candoğan Maralceylan

1983'te soğuk bir kasım gü...... ne diyorum ben ya :) efendim bendeniz Candoğan. Sanat yönetmeniyim. Sanat yönetiyorum. sanat bensiz yapamaz. saçmaladım yine. Apple ürünlerini sıklıkla kullandığımdan dolayı az biraz bilgi sahibiyiz. bu bilgileri size ulaştırma konusunda ve sitenin asayişi konusunda çalışmalar yürütmekteyim. sorularınızı ve görüşlerini memnuniyetle bekliyorum. saygılarımla.