Kategoriler
Apple Haber iPhone

Jobs’tan “takip” iddialarına yanıt

Apple’ın patronu Steve Jobs, iPhone’un kullanıcı hareketlerini kaydettiği iddialarına yanıt verdi.

 

Apple şirketi bir kaç gün önce iOS işletim sisteminde bulunan “consolidated.db” dosyasının, iPhone kullanıcılarının konum bilgilerini toplayıp kaydettiğine ilişkin haberlerle gündeme gelmişti. İzleyen saatlerde Android uygulamasında da benzer bir dosyanın bulunduğu haberleri yayıldı. İki firma da bu tip bilgilerin firmaca asla toplanıp kullanılmadığını açıkladı.

Ancak kullanıcıların konuyu tartışmaya devam etmesi üzerine bugün Apple’ın patronu Stece Jobs’tan bir açıklama geldiği aktarıldı. Mashable’da yer alan iddiaya göre MacRumors sitesinden bir okuyucu, Apple CEO’su Steve Jobs’a kendisini konuyla ilgili aydınlatmasını rica ettiği bir e-posta gönderdi.

Okuyucunun gönderisi şöyle:

“Steve,

iPhone’umun içine yerleştirilmiş olan ve benim konum bilgilerimi pasif olarak kaydeden bu dosyanın gerekliliğini bana açıklayabilir misin? Tam konumumun sürekli olarak kaydedildiğini bilmek biraz rahatsız edici. Belki ben kendime Android bir telefon almadan önce bu konuda beni aydınlatırsın. En azından onlar beni takip etmiyor.”

MacRumors’a göre Jobs’un cevabı ise, “Hayır, ediyorlar. Biz kimseyi takip etmiyoruz. Bu konuda etrafta dolaşan bilgi yalan” şeklinde olmuş.

Söylentiler ne kadar gerçek bilinmez ama daha önce basında dolaşan haberler, hem iOS hem de Android işletim sistemi kullanan mobil telefonların, bu bilgileri kaydettiği yönündeydi. Öte yandan bu bilgiler kayıt edilse dahi, henüz başka bir ortama aktarıldığına, başka bir deyişle bu şirketlere gönderildiğine dair hiç kanıt bulunmuyor.

 

Kaynak:NtvMsnbc

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.