Kategoriler
Haber iPhone iPod Mac OS X Makale Windows

iTunes ve AppStore için Kredi Kartsız Hesap Açmak

Bu hesap Amerikan iTunes Store ile ilişkilendirilmiş bir hesap olacak, Türkiye AppStore için değil. Şimdi nerden çıktı bu Amerika demeyin. Türkiye’de henüz bir iTunes Store mevcut değil. AppStore da tamamen Amerika’daki ile aynı değil. Bazı ücretsiz şarkıları ve uygulamaları indiremeyebilirsiniz de. İşte artık bunun bir çözümü mevcut. Henüz Apple Türkiye’de resmi şekilde bulunmadığı için detaylı bilgilendirme yapılacak bir kaynak pek yok. Apple Amerika sitesinde mevcut. Windows kullanıcıları da benzer bir şekilde işlemlerine devam edecektir. Şimdi isterseniz adım adım iTunes ve AppStore da kullanabileceğiniz hesabınızı açma yollarını size anlatalım:

1- Öncelikle iTunes’u açıyorsunuz. Eğer sisteminizde iTunes yüklü değilse http://www.apple.com/itunes adresinden indirip, kurup, açıyorsunuz. iTunes’u açmadan önce Software Update ile güncelleme yapmanız da önerilir.

2- Eğer var olan Türkiye hesabınız varsa bundan çıkış yapmalısınız. Sign Out butonu iTunes penceresinin sağ üst köşesindeki isim bölümünüzde mevcuttur.

3- Ücretsiz ve kredi kartsız hesap açmak için yapmanız gereken en önemli şey. iTunes dan indirebileceğiniz ve iTunes da ücretsiz olarak dağıtılan uygulama veya şarkılardan birini bulmaktır. Çünkü diğer ürünler üzerinden üyelik açarsanız ücretsiz üye olma seçeneğiniz olmayacaktır.

4- Bu işlem için iTunes’u açtıktan sonra, programın sol Screen shot 2010-02-05 at 1.03.41 AMbölümünde yer alan sekmelerden biri olan iTunes Store sekmesine tıklamalısınız. Bir süre yükleme süresi sonrası karşınıza iTunes Store çıkacaktır. Sayfa cıvıl cıvıl hem şarkı hem de yazılım konularında yeni ürünleri size gösterecektir. Kafanızı çok karıştırmadan devam edelim.

5- Açılan sayfanın hemen üst tarafında AppStore Screen shot 2010-02-05 at 1.04.18 AMmenüsüne tıklamanız gerekmekte. Bu şu an için ücretsiz ve kredi kartsız hesap açmanın tek yolu. Buna tıklıyorsunuz ve iTunes sizi direkt olarak yazılım mağazasına yönlendiriyor. Yine bir süre beklemeniz gerekmekte. Bu süre sizin bağlantı hızınızla doğru orantılıdır. Eğer bağlantınız hızlıysa, iTunes sizi daha hızlı bir şekilde oraya yönlendirecektir.

6- AppStore yani Yazılım Mağazası Screen shot 2010-02-05 at 1.04.33 AMaçıldığında  hemen ücretsiz bir yazılım bulmamız gerekmekte. Bütün ücretsiz program kategorisini teker teker gezinmek yerine direkt olarak Apple’ın iPhone ve iPod Touch kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu uzaktan kumanda yazılımı olan Remote programını bulmak için arama bölümüne Remote yazın ve Enter’a basın.

7- Arama sonuçlanınca karşınıza Screen shot 2010-02-05 at 1.04.52 AMyandaki resimdeki gibi bir görüntü gelecek ve altında Free yazacak. Daha önceki iTunes sürümlerinde Get Free gibi bir buton da olabilir. Buna tıkladığınızda da karşınıza ücretsiz satın alma işlemi başlayacak ama bunun da gerçekleştirilmesi için sizin bir hesabınızın olması gerekmekte. İşte hesap bilgilerini girmeye başlayacağımız bölüm geldi.

8- Bu Free ya da Get Free butonuna bastığınızda aşağıdaki pencere karşınıza çıkacak ve burada Create New Account butonuna basacaksınız.

Screen shot 2010-02-05 at 1.05.07 AM

9- Bu butona bastığınızda sizi karşılama ekranı bekliyor. Continue butonuna basıp devam edeceksiniz.

Screen shot 2010-02-05 at 1.05.25 AM

10 – Bu butona tıkladığınızda iTunes sizi direkt olarak Kullanıcı Sözleşmesini okumaya ve sonrasında da onaylama veya onaylamama bölümüne yönlendirecek. Okumanızı tavsiye ederiz, ama sözleşmenin ingilizce olduğunu unutmayın. Kabul ediyorsanız devam etmek için I have read and agree to the iTunes Terms and Conditions işaret kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.

Screen shot 2010-02-05 at 1.05.46 AM

11 – Bunu tıklayıp Continue ile devam ettiğinizde karşınıza hesap bilgilerinizin olacağı bölüm gelecek. Bu bölümde de kullanıcı adı yani bir Apple ID si gireceksiniz ve bu sizin giriş için kullanıcı adınız olacak. Bu bilgiyi Email yazan bölüme gireceksiniz. Ardından şifrenizi de 2 kere gireceksiniz. Question bölümüne de hesabınız hakkında bir bilgi unuttuğunuzda size sorulacak bir bilgi sorusu gireceksiniz. Bu soruyu Türkçe olarak girebilirsiniz ama vereceğiniz cevabın ne olduğunu unutmayın. Örneğin, Question bölümüne 1.sınıf öğretmenin adı nedir? gibi bir soru yazabilirsiniz. Cevabı da ………………(boşlukları siz doldurun artık) 🙂 Sonrasında ise doğum tarihinizi ay ve gün olarak yazacaksınız. Aşağıdaki iki seçenek sadece ve sadece Apple tarafından bilgi alıp almamayı kabul etmenizle alakalı ve sizin isteğinize bağlı. Sonra devam etmek için yine Continue butonuna basacaksınız.

Screen shot 2010-02-05 at 1.06.13 AM

12 – Bir aksilik çıkmazsa bir sonraki ekrana geçeceksiniz  ama  Screen shot 2010-02-05 at 1.07.44 AMolması sadece ve sadece sizin email adresinizin daha önceden kullanılmış olabileceği veya şifrenizin iki bölümde de aynı olmaması olabilir. Onun dışında bir sorun olmaz. Sonra sizin ödeme şekliniz görünmekte. Burada da NONE seçeneğini göreceksiniz ve onu seçeceksiniz. Bunu tıkladıktan sonra kredi kartı bilgilerini gireceğiniz bölüm gizlenecektir ve hemen siz alt bölümdeki adres bilgilerini girmeye devam edeceksiniz.

13- Aşağıda Salutation yani Ünvanınızı gireceksiniz. Mr Bay, Mrs Bayan, Miss Evlenmemiş Bayan, Dr da sizin de bildiğiniz gibi doktor için kullanılacaktır. First Name bölümüne isim veya isimlerinizi gireceksiniz. Last name bölümüne de soyisminizi yazacaksınız. Adres bölümüne birşeyler yazın ama Türkçe karakterler kullanmayın. Bridge Street 7/45 gibi birşey yazabilirsiniz. Şehir ve Eyalet bölümüne New York yazın ve ZipCode için de 11230 gibi bir sayı yazın. Hatalı olması durumunda zaten bir sonraki erkanda sizi uyaracaktır zaten. Telefonunuzu da yazın ve devam edin.

Screen shot 2010-02-05 at 1.07.51 AM

14- Bu bölümü de başarıyla atlatırsanız sizin kullanıcı adı olarak girdiğiniz email adresinize bir onay maili gelecek ve sizin o onay mailine tıklamanız gerekmekte. Aşağıdaki gibi tıklarsanız bir sonraki bölüme yönlendireceksiniz.

HT2534_5a

15- Bu linke tıkladığınızda iTunes otomatikmen tekrar açılacak ve başarıyla kayıt yaptığınızı söyleyecek.

Congratulations Pic.jpg

Done butonuna basarsanız kayıt bitmiş olacak. Artık giriş yapabilirsiniz.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner