Kategoriler
Apple Haber iPhone

iPhone 4 ile ilgili Apple’dan mektup

Apple iPhone 4 kullanıcıları için çekme gücü konusundaki dedikodulara açık cevap verdi. Sitesinde yayınlamış olduğu cevap ile brirçok kişiyi aydıtlatmaya çalışan Apple, yine her zamanki gibi garip çözümler bulmuş gibi. Mektubun orjinali Apple’ın kendi sitesinde yayınlanmaktadır.

Sevgili iPhone 4 kullanıcıları,

iPhone 4 Apple’ın tarihindeki en başarılı ürün başlangıcı oldu. Dünyanın birçok yerinden eleştirmenler tarafından şu ana kadarki en iyi akıllı telefon olarak değerlendirildi ve kullanıcılar da bu telefonu çok sevdiklerini belirttiler. Dolayısıyla çekme problemleri hakkındaki raporları okuduğumuzda çok şaşırdık ve hemen bunları araştırmaya başladık. İşte öğrendiklerimiz.

Başlangıçta, herhangi bir cep telefonunu ele almak çekim kuvvetini bir ya da daha fazla çubuk düşürür. Bu iPhone 4 için, iPhone 3GS için ve hatta Droid, Nokia ve RIM telefonları için de geçerlidir. Ama bazı kullanıcılar metal bandın sol alt köşesinindeki siyah çubuğu da kapatacak şekilde tutulduğunda 4 veya 5 çubuk düştüğünü rapor etmiştir. Bu normalden çok daha fazla bir düşüştür ve sonuç olarak bazıları da iPhone 4’ü hatalı bir antene sahip olmakla suçlamaktadır.

Aynı zamanda, yazıları okumaya devam etmekteyiz ve iPhone 4’ün çekim kuvvetinin iPhone 3GS’inkinden daha güçlü olduğunu söyleyen kullanıcılardan da yüzlerce elektronik posta almaktayız. Onlar bundan memnunlar. Bu da bizim tecrübe ve testlerimizle uyuşmaktadır. Bunların hepsini ne açıklayabilir ki?

Çubukların bu ciddi derecede düşmesinin nedeni bulduk, işin garibi bu çok basit ve çok şaşırtıcı bir durum.

Araştırma sonrasında, sinyal kuvvetini kaç tane çubuğun göstereceğini hesaplayan formülümüzün yanlış olduğunu görmek bizi çok şaşırttı. Birçok örnekte de olduğu gibi formülümüz yanlışlıkla normalinde göstermesi gereken sinyal çubuğundan iki çubuk fazlasını göstermekte. Örneğin, bazen 2 çubuk kadar az derecede göstermesi gereken zamanlarda biz 4 çubuk göstermekteyiz. iPhone’larını ellerine belli bi pozisyonda aldıklarında birden fazla çubuk düşüşü yaşayan kullanıcılar aslında büyük bir ihtimalle zayıf sinyal alanındadırlar ama bunlar onun farkında değildir, çünkü telefonlarında 4 veya 5 çubuk gösterilmektedir. Çubuk sayısındaki bu büyük düşüşün nedeni aslında o çubukların aslında ilk olmaları gereken seviyede olmamalarıdır.

Bunu düzeltmek için, AT&T’nin yakın geçmişte önermiş olduğu belli bir sinyal seviyesinde ekranda kaç tane çubuk olması gerektiğini gösterecek formülü kullanacağız. Gerçek sinyal gücü aslında aynı ama kullanıcıların belli bir alanda aldıkları kullanıcıların iPhone’un çubukları bunu daha doğru gösterecektir. Ayrıca birinci, ikinci ve üçüncü çubuğu daha iyi görünebilsinler diye biraz daha büyük yapacağız.

Düzeltilmiş formülü içeren bir güncellemeyi bir iki hafta içerisinde yayınlayacağız. Bu hata orjinal iPhone’dan beri olduğu için bu güncelleme iPhone 3GS ve iPhone 3G için de geçerli olacaktır.

Laboratuarlarımıza geri döndük ve herşeyi baştan test ettik ve sonuçlar yine aynı. iPhone 4’ün kablosuz performansı bu güne kadar piyasaya sürdüğümüzün en iyisi. Bu konudan muzdarip olmayan büyük çoğunluktaki kullanıcılar için bu güncelleme sadece onların çubuklarının daha düzgün görünmesini sağlayacak. Bu konudan muzdarip olanlar için ise oluşturmuş olabileceğimiz endişe için özür dileriz.

Bir hatırlatma olarak; eğer tamamen tatmin olmadıysanız, satın alımdan sonraki 30 gün içerisinde zarar görmemiş olan iPhone’unuzu herhangi bir Apple Mağazasına veya Apple Yetkili Satış Noktasına geri götürebilirsiniz

Umarız iPhone 4’ü bizim kadar fazla seversiniz.

Sabrınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Apple

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner