Kategoriler
Haber iPad iPhone iPod Makale

iOS4.2 Yazılım Güncellemesi

iOS4.2 güncellemesi ile bir çok yenilik gelmektedir. Sadece iPhone kullanıcıları için değil özellikle uzun süredir yenilikleri bekleyen iPad kullanıcıları içinde önem taşımaktadır.En dikkat çeken özelliklerin başlıcası AirPrint ve AirPlay ile birlikte iPhone için Sms tonlarının kişilere özel olarak atabilmesidir.
————–

icon_multitasking20101116

iPad için iOS4.2 Çoklu İşlem(Multi Tasking)

Multi Tasking

iOS4.2 güncellemesi ile birlikte iPhone,iPad ve iPod Touch cihazlarına çoklu işlem(Multi Tasking) özelliği kazandırılmıştır.Bu sayede çalışmalarınız ve eğlenmeniz için gerekli uygulamalar arasında geçiş yapmanız oldukça kolay,esnek ve hızlı olacaktır.Üstelik ön planda çalışan uygulamanın performansını düşürmeden veya batarya ömrünü gereksiz yere düşürmeden.

——————————————————–

icon_folders

iPad için iOS4.2 Klasörleme iPad’iniz artık daha fazla uygulama kategori alanına sahip.Sürükle bırak yönetimi ile uygulamalarınızı oluşturduğunuz kategori alanlarında toplayabilirsiniz.

————

—————

icon_airprint20101116

AirPrint AirPrint  özelliği ile e-postalarınızı,fotoğraflarınızı,web sayfalarınızı ve dökümanlarınızı iPhone,iPad ve iPod Touch üzerinden direk yazdırabilmenizi sağlamaktadır.


———————————————————————————-

AirPlay iPhone,iPad ve iPod Touch üzerindeki digital medyalarınızı kablosuz olarak,Apple Tv cihazı üzerinden veya Air Play destekli ses sistemleri üzerinden yayın yapabilmenizi sağlayan yeni bir özelliğidir.———————————-

———————

Find My iPhone,iPad ve iPod Touch(Cihaz Takibi)

fmip20101116

iOS4.2 güncellemesi ile birlikte önceden ücretli olan Find My iPhone özelliği bu güncelleme sonrasında ücretsiz olmasının yanısıra,iPad ve iPod Touch cihazlarında da kullanılabilmesi sağlanmıştır.

Kaybettiğiniz veya unuttuğunuz cihazlarınızın izini sürmek için çok önemli bir servis olması ve Google Maps üzerinde istediğiniz görüntüleme çeşitliliğinde iz sürebilmesi ve gerekirse telefonunuzu uzaktan kilitleme ve içinde ki verileri uzaktan silebilme gibi özellikleriyle kullanıması gereken bir servistir.

—————————————————

icon_gamecenter20101116

Game Center Oyun tutkunuzu sosyalleştirmeye ne dersiniz ? Aynı oyunları oynadığınız arkadaşlarını bulup online(Multi Player) olarak oyun zevkini hep birlikte yaşayın.Oynadığınız oyunlardaki skor veya ödüllerinizi hesabınızda saklayın ve arkadaşlarınızla paylaşın.

———————-

icon_video20101116iTunes Tv Shows Rentals iTunes üzerinden televizyon kanallarında ki gösterileri,showları veya dizileri indirin, şu anda sadece U.S.A için geçerli bir servistir.

————–

————————–

icon_mail20101116Mail Farklı mail hesaplarınızı tümleşik Gelen kutusunda görebilme imkanı,e-postalarınızı konularına göre sıralayabilme imkanı.Aynı zamanda farklı mail hesaplarınız için ayrı ayrı posta hesap kutularının oluşması en başarılı özelliklerindendir.

—————–——

icon_safari20101116Safari Gezinmekte olduğunuz web sayfaları üzerinde hızlı metin arayabilme  ve bulunan sonuçları vurgulayarak gösterebilme özelliği.

—————————

———————

icon_notes20101116Notes Not defteri uygulamasında farklı fontları kullanabilme imkanı.Örnek olarak(Marker Felt,Helvetica ve Chalkboard)

————-

————–

icon_calendar20101116Calendar Yahoo,Google ve Microsoft Exchange ajanda servisini kullanmakta olan arkadaşlarınızdan gelen davetleri görebilme ve yanıtlayabilme imakını sağlamaktadır.

————

————-

icon_keyboard20101116-1Keyboard And Dictionary iOS4.2 50’nin üzerinde dil seçeneği ve 30 yeni lehçe içermektedir.

————-

———-

icon_accessibility20101116Accessibility Enhancements VoiceOver özelliğini kullanarak kablosuz klavye kullanımına izin verir.

———

————

icon_enterprise20101116Enhanced Enterprise Support Bir çok güvenlik geliştirmesi ve yeni aygıt yönetimi kapasitesi ve gelişmiş girişim entegresi sağlanmıştır.

——————

————

icon_messages20101116Messaging With Text Tones Kimin size mesaj gönderdiğini iPhone ekranına bakmadan öğrenebilirsiniz.17 Adet yeni sms tonu ve özel ton olarak rehberinizde dilediğiniz kişiye sms tonu atayabilme özelliği sadece iPhone için geçerli.

——–

iOS4.2 Güncellemesi için Uyumlu Cihazlar

Screen shot 2010-11-23 at 15.42.01Not:Yazı içerisinde kullanılan ikonlar Apple Resmi Web Sayfası kaynaklı kullanılmıştır.

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.