Kategoriler
ipucu Mac OS X Makale

Dock Menü Hibrit Klasör Görünümü

Apple Mac Os X Dock Menüsünde ki klasörlerin içeriğini görüntüleme biçimlerinden(efektlerinden)sıkıldıysanız ve hem daha kullanışlı daha farklı bir şeyler olsun istiyorsanız,Hibrit klasör görünümlerini deneyebilirsiniz.Hibrit klasör görünümünü uygulamak çok kolaydır ancak uygulamadan önce yazımın içerisinde ki örneklere lütfen gözatınız.

Application —>Utilities—>Terminal

defaults write com.apple.dock use-new-list-stack -boolean YES;killall Dock

Bu size değişik bir listemele ve grid şeklinde görüntüleme karışımı bir opsiyon sunar. Liste görünümünde ikonlar daha büyük görünür, pencere içerisine daha fazla öğe yerleştirilebilir. Grid görünümünde olduğu gibi öğeler arasında gezinilebilir. Yine grid görünümünde olduğu gibi, klasöre tıklandığında aynı bölgede (pencere içerisinde) açılır.

Dock üzerinde ki hangi klasöre uygulamak istiyorsanız üzerinde “Ctrl  Click ” “View Content As” “List” Seçeneğini seçmeyi unutmayın.

Tekrar liste görünümüne dönmek isterseniz, Terminalden yukarıdaki aynı konutu yazıp, “evet” ifadesini “hayır” ifadesi ile değiştirin.

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.