Kategoriler
Haber iPod

Apple çok kritik bir davayı kazandı

overview_hero20090909

ABD’li Apple’a, kendi ürünü olan iPod müzik çalarların işitme kaybına yol açtığı iddiasıyla açılan dava firma lehine sonuçlandı.

San Francisco 9’uncu Bölge Temyiz Mahkemesi, geçen yıl bölge mahkemesinin, davacıların Apple aleyhine açtığı davada, iPod kullanımının işitme kaybına yol açtığını göstermede başarısız oldukları yönündeki kararını kabul etti. Temyiz Mahkemesi yargıcı David Thompson, “davacıların, iPod kullanımının kesin ya da muhtemel işitme kaybına yol açabileceği iddialarını kanıtlayamadıklarını” söyleyerek, alt mahkemenin geçen yıl Apple lehine aldığı kararı onayladıklarını ifade etti.

Thompson, Apple’ın müzik çalarlarında kullanıcının yüksek sesle müzik dinlemesinin geçici işitme kaybına yol açabileceği yönünde uyarıcı ifadeler bulunduğunu da ifade etti. Davacılar Joseph Birdsong ve Bruce Waggoner, iPod’un kulaklıklarının kulak kanalının derinine yerleştirilecek biçimde tasarlandığını, bunun işitme kaybı tehlikesini artırdığını iddia etmişlerdi. Davacılar, kullanıcıların 115 desibel seviyesinde müzik dinleyebilmesine olanak sağladığı için iPod’ların kusurlu olduğunu da öne sürmüşlerdi.

Apple, 2001 yılında piyasaya sürdüğünden bu yana 220 milyondan fazla iPod sattı.

Kaynak: CNNTurk

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner