Kategoriler
Haber Internet

Wikipedya kurucusu Jimmy Wales’den bir istek

Screen shot 2010-11-12 at 1.15.25 AMİnsanlara Wikipedia hakkında konuşmaya başladığımda on yıl önce komik bakışlar alıyordum. Buna bazı insanların sadece basit bir paylaşım amacı için dünyanın bir çok noktasından kullanıcının bir araya gelerek insanoğlunun sahip olduğu büyük bir bilgi hazinesini oluşturma fikrine şüpheci bakmaları da diyebiliriz.
Hiç bir reklam, hiç bir zamanlama ve hiç bir bağ olmadan
Kuruluşundan on yıl sonra, 400 milyona yakın insan Wikipedia’yı ve kardeş sitelerini her ay kullanmakat; bu da internete bağlı olan dünya nüfusunun üçte biri neredeyse.
Wikipedia dünyadaki en ünlü beşinci site ama Wikipedia ticari bir web sitesi değildir. Gönüllüler tarafından yazılan bir topluluk oluşumudur. Siz de bu topluluğun bir parçasısınız. Bugün Wikipedia’yı koruyun ve şu an ki yapısını sürdürün diye bunu yazıyorum. Birlikte, ücretsiz ve reklamsız olmasını sürdürebiliriz. Onu açık tutabiliriz ve istediğiniz şekilde Wikipedia’daki bilgileri kullanabilirsiniz. Büyümesini sağlayabilir herkesi bu oluşuma davet ederek bilgiyi her yere ulaştırabiliriz.
Her yıl bu zamanlarda, sizlere ve Wikimedia topluluğundaki herkese ulaşıp müşterek girişimimizi desteklemek için 20, 35, 50 veya daha fazla miktarda Amerikan Doları ile yardım etmenizi istiyoruz.
Wikipedia’ya bilgi ve ilham kaynağı olarak değer veriyorsanız, umarım şu an davranmayı seçmişsinizdir.
En iyi dileklerimle

Jimmy Wales,Kurucu

Not: Wikipedia olağanüstü olayları gerçekleştirebilmemiz için bizler gibi insanların gücüyle alakalıdır. Bizler gibi insanlar Wikipedia’yı yazar; bir kerede bir kelime. Bizler gibi insanlar bunu destekler; bir kerede bir bağış. Dünyayı değiştirme kolektif potansiyelimizin bir kanıtıdır.

Bağış yapmak için tıklayın.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner