Kategoriler
Mac OS X Makale Yazılım

Spotlight: Uff ne oldu buna?

apple-spotlight-searchNormalde hepimiz Mac lerimizi daha sorunsuz çalışır diye alırız. Özellikle de garip garip kasılmalar olmasın diye tercihlerimiz arasında ön planda yer alır. Garip bir durumdur ki bazen bilgisayarınızın fanı beklediğinizden daha çok çalışır; yani hemen ısınmaya başlar. Birçok çözüm geliştirilmiştir bu konu için; özellikle de yeniden başlatma ve fan kontrolü sağlayan uygulamaların kullanılması bunlardan biriydi. Ama gözden kaçan bir durum var ve bu durum özellikle ısının ve fan sessizliğinin önemli olduğu taşınabilir Mac’lerin sahiplerini deliye çevirir bu sorun. Bu gözden kaçan konu da Spotlight’ın kendisidir. Spotlight birçok konuda çok ama çok hızlı çalışır. Gezindiğiniz her siteyi, yazdığınız her yazıyı veya oluşturduğunuz tablo esaslı çalışmaları bile arkaplanda indekslemeye çalışır. Özellikle sayfa sayısı fazla olan metin belgelerini (özellikle PDF dosyalarını) herhangi bir diskten kendi harddiskinize yüklediğiniz anda Spotlight harekete geçer ve bu dosyaları indekslemeye çalışır. Bu da bazen çook uzun zamanlar bilgisayarınızın uçuşa geçermişcesine ses çıkarmasına neden olur. Bu olayı da ekarte etmek isterseniz, kopyaladığınız dosyaların miktarlarına ve büyüklüklerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda 3 GB lık bir PDF yığınını kopyaladığımda başıma gelenlerin kanıtlarını görmektesiniz.

spotlight2

Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken şey büyüteç simgesinin içinde yanıp sönen bir nokta olup olmadığını kontrol etmektir. Eğer bunu görebiliyorsanız, Spotlight sizin için fazla sayıda bir indeksleme işlemi yapıyordur demektir.

spotlight

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner