Kategoriler
Internet Mac OS X Makale Teknik Yazılım

Paylaşım Rüzgarı: Dropbox

dropbox_logoHepimizin artık birden fazla bilgisayarı var neredeyse ve sürekli olarak bu bilgisayarlar arasında dosya paylaşımı yapmak zorunda kalıyoruz. Ağlar, USB bellekler, taşınabilir diskler ve benzeri birçok yöntem sizin bu paylaşımlarınızı kolaylaştırmak için geliştirilmiş yöntemlerdendir ama kökenine bakıldığında çok da sağlıklı yöntemler değil. Virüs tehlikesi, kopyalayıp kopyalamama ihtimali veya verinin bozulması gibi etmenler bu tür veri taşıma sistemlerinin güvenilirliğini zedelemekte.

Şimdi bunun için bir çözüm var; hem de ücretsiz. Dropbox ücretsiz bir depolama servisi. Hem de Mac, Windows ve Linux uyumlu bir servis bu. Şimdi bu servisi nasıl kullanacağınızı anlatalım…

Öncelikle  uyumlu uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Bir siteyi açıp üyelik yapmanıza gerek yok çünkü bu işlemleri program içerisinden yapabiliyorsunuz. Programı indirmek için buraya tıklayın.

Sonra inen programı açmanız gerekiyor. Açtıktan sonra kayıt işlemini yapmanız gerekiyor. I don’t have a Dropbox account şıkkını seçmeniz gerekiyor.

dropbox1

Ardından, kullanıcı bilgilerini girmeniz gereken bölüm önünüze gelecek. Eğer daha önceden bir hesabınız varsa üye girişini ikinci şıkla yapabilirsiniz.

Önünüze gelen yeni sayfada First Name bölümüne isminizi, Last Name bölümüne soyisminizi, Email bölümüne size ulaşılabilecek elektronik posta adresinizi, kullanmak istediğiniz şifreyi girmeniz gerekiyor. Bunların çoğu otomatik olarak sistemden edinilebiliyor ama değişiklik yapmak isterseniz bunları buradan gerçekleştirmeniz gerekiyor.

dropbox2

Continue butonuna tıklayarak devam etmeniz gerekiyor.

Sonraki adımda hizmet şeklinizi seçmeniz gerekiyor. 3 seçeneğiniz mevcut; ama biz Free yani ücretsiz olanını seçiyoruz.

dropbox3

Continue butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Yükleme işlemi bitmek üzere. Uygulama otomatik olarak Finder pencerenize bir senkronizasyon klasörü ekliyor. Places bölümünün en altına bunu yerleştiriyor.

dropbox4

Continue butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Kullandığınız bilgisayar sizin olmayabilir ama yine de dosyalarınıza ulaşmak zorunda iseniz. Web arayüzünü kullanabilirsiniz. Web arayüzü için https://www.dropbox.com/ adresine girmeniz yeterli.

dropbox5

Continue butonuna tıklayarak devam edelim. En güzel özelliklerinden biri de Menü çubuğunuza bir simge eklemesi ve bu simge sayesinde birçok işleminizi pencerelerle uğraşmadan halledebilmeniz.

dropbox9

Bunu gösteren bölümü de geçmek için yine Continue butonuna tıklıyorsunuz ve devam ediyoruz.

Sistem içerisinde ikonlara tıklayrak birçok kişi ile paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

dropbox7

Programın tur bölümünü böylelikle bitirebiliyorsunuz. Son olarak Growl ayalarını yapabiliyorsunuz. Growl ile bildirileri kolaylıkla bir program açmadan görebiliyorsunuz.

dropbox8

Artık Finder pencerelerinizde bu klasörü görebileceksiniz. Bu klasöre yüklemiş olduğunuz dosya ve klasörler aynı zamanda da kayıtlı olan diğer bilgisayarlarda da eş zamanlı olarak görünecektir.

dropbox10

İyi seyirler…

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner