Kategoriler
Mac OS X Makale Teknik

Masaüstünüzden Gizleyebilecekleriniz…

Screen shot 2010-03-18 at 11.02.58 PMHepimizin gözü gibi baktığı Mac’lerimizi başkaları kullanırken rahatsızlık duyabiliriz. Bunu önlemenin farklı yolları var. Özellikle bilgisayarınızı kullanabileceğini düşündüğünüz kişilerin Mac OS X’e aşina olmaması sizi çok daha rahatlatacaktır. Bazı ince ayarlar vasıtası ile Mac kullanmayan ya da bu bilgiyi bilmeyenlerin bilgisayarınızı karıştırmasını biraz daha engellemiş olacaksınız. Bunu önlemenin bir yolu da yine fazla uzmanlık gerektirmeyen bir ayar. Bunu yapabilmek için öncelikle diğer uygulamarınızı gizlemeli veya Finder’a geçmelisiniz. Screen shot 2010-03-18 at 11.02.36 PM

Finder aktif durumdayken Elma Logosunun yanındaki uygulama menüsü Finder ismini alacaktır. Finder menüsüne tıklayın ve Preferences yani Türkçesi ile Tercihleri seçin. Bu komut size Finder hakkındaki tercihleri değiştirebileceğiniz pencereyi çıkaracaktır. Eğer sisteminiz Mac OS X Snow Leopard ise yandaki gibi bir pencere açılacaktır ve bu pencere içerisinde 4 sekmeden oluşan ayarları göreceksiniz. Eğer seçili olan diğer sekmelerse, Hemen General yani Genel sekmesine tıklayın. Show these items on the desktop (Bu nesneleri masaüstünde göster) bölümünde masaüstünüzde nelerin görünmesini ve nelerin görünmemesini belirleyebilirsiniz. Bunların hepsini kaldırırsanız masaüstünüzde sadece kaydettiğiniz dosyaları görebilirsiniz, onun dışında hiçbir sabit veya çıkarılabilir disk simgesi göremezsiniz, bağlı olduğunuz sunucular dahil.

Bu durumda da cmd+N tuş kombinasyonu ile yeni bir Finder penceresi açarak etkin kullanıcı klasörünün içeriğine ulaşabilirsiniz.

Bu size çok abartılı olmasa da bir miktar güvenlik sağlayabilir. Gelecekte bir gün gelecek demeyin, bir gün bu tür bir güvenliğe ihtiyaç duyabilirsiniz…

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner