Kategoriler
Apple Grafik Haber

MacPaint Artık Müzede

MacPaint IconDünya’nın bilgisayar geleceğini değiştiren birçok yazılım vardır ama belkide hiçbiri macpaint_toolsMacPaint kadar dünyada hayretler uyandıramamıştır ve bu program artık olması gereken yerde yani bir müzede. 1984 yılında 195 Amerikan Dolarına satılan bu program dünyada birçok farklı programın ortaya çıkmasına ve gelişmesine olanak sağladı. Programın orjinali 5804 satır Pascal kodundan oluşmaktaydı ve bu sonrasında Apple mimari değiştirdiğinde 2738 satırlık bir 68000 assembly diline dönüştü. Bu sayede de Sistem 7 dahil olmak üzere birçok işletim sisteminde kullanılabildi. 1987 yılında Apple’ın alt şirketi olan Claris’e devredilmesiyle MacPaint’in geleceği belirlendi ve düşük satışlar nedeniyle 1988 yılında piyasadan çekildi. Piyasadan çekilmesine rağmen bilgisayar tarihinde özellikle de Apple ürünleri tarihinde birçok şeye imza atmıştır. Yazının devamında bu program ile yapılanlar hakkında bir bilginiz olabilir…

macpaint-1

macpaint

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner