Kategoriler
Apple Internet Mac OS X Yazılım

Mac OS X Lion ve Captive Ağlar

Captive Ağ nedir sorusunu sorar gibi gördüm sizi. Aslında Captive ağ normal ağlardan çok da farklı bir ağ çeşidi değildir. Captive ağlarda genelde HTTP doğrulama yöntemi ile internete ulaşmanız amaçlanır. Buna en güzel örnek ve Türkiye’deki en bilindik örnek TTNET Wi-Fi servisidir. Bu tür ağlar genelde sınırlandırılmıştır ve sadece belli başlı yöntemlerle sınırsız internete ulaşmanız sağlanır. Örneğin Atatürk Havalimanına gittiğinizde bilgisayarınızı açarsınız ve size otomatik olarak TTNET Wi-Fi servisi karşılar, çünkü diğerleri şifre korumalıdır. Captive ağların en büyük farkı şifre korumalı olmamaları bunun yerine sadece gerekli bilgiler sağlayarak internete ulaşmanızı sağlamalarıdır.

Mac OS X 10.7 Lion sürümü ile Apple Captive Ağlara direkt dahili destek vermeyi amaçlamış. Siz bu tür bir yere gittiğinizde otomatik olarak bir pencere göreceksiniz. Bu pencere aslında sizin Safari’yi açtığınızda karşılayan şey ile aynı olacak. Sürekli yolda izde bilgisayar kullanıyorsanız bunu artık çok göreceksiniz. Bilgisayarınızı açar açmaz veya uykudan uyandırır uyandırmaz Captive Ağ penceresi karşınıza çıkacaktır. Şu ana kadar karşımıza çıkan birçok Captive Ağ örneği var ve bunların ekran görüntülerini sizinle paylaşmak istedik. Captive Ağlar Mac OS X Lion’ın bizlere getirdiği 250 yeni özellikten biri. Diğer özelliklerden de bahsetmeye devam edeceğiz.

TTNET Wi-Fi Karşılama Penceresi

 

Arçelik-Beko Ana Müdürlüğü Misafir Internet Karşılama Penceresi

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner