Kategoriler
Apple Genel iPhone

İşte iPhone 5 Özellikleri

 

Sonunda heyecanlı bekleyiş sona erdi ve iPhone 5 ile tanıştık. Kimileri iPhone 5 'i çok beğendi kimileri ise yetersiz buldu fakat tanıtım etkinliği tüm dünya da heyecanla takip edildi. Bu yazımızda sizlere dün canlı yayında özet geçerek anlattıklarımızı detaylı bir şekilde derinlemesine anlatmak istiyoruz. Bakalım tüm dünyanın heyecanla beklediği iPhone 5 ve iOS 6 'nın özellikleri nelermiş?

Dün akşam saatlerinde Apple CEO 'su Tim Cook 'un tanıtımını yaptığı iPhone 5 yine yepyeni özellikler ile karşımızda. Şimdiye kadar ki en ince ve en hafif iPhone olarak nitelendirilen iPhone 5 'in genişliği aynı fakat daha uzun bir yapıya sahip. Beklediğimiz gibi 4 inç ekran genişliği mevcut. İsterseniz iPhone 5 'in özelliklerini maddeler halinde listeleyelim.

İşte iPhone 5 Özellikleri ;

 • Ekran : 4 inç Retina Display 1136×640 çözünürlük
 • Bağlantı : Ultra hızlı Wireless ve 4G (LTE) desteği 100MBit 'e kadar
 • İşlemci : A6 işlemci (2 kat daha hızlı işlemci ve 2 kat daha hızlı grafik)
 • RAM : 1GB
 • Hafıza : 16 GB, 32 GB, 64 GB
 • İşletim Sistemi : iOS 6
 • Kamera : Arka kamera 8 megapiksel (3264×2448 çözünürlükte çekim kalitesi), Ön kamera 1.3 megapiksel
 • Video : 1080p HD video kayıt özelliği
 • Ses : Geliştirilmiş hoparlör ve 3 adet mikrofon
 • Ağırlık : 112 gr. (iPhone 4S 'ten %20 daha hafif)
 • Boyut : 7.6 mm kalınlık (iPhone 4S 'ten %18 daha ince)

Yukarıda saydığımız tüm özelliklere ek olarak iPhone 5 'te panorama özelliği sayesinde ek bir uygulamaya gerek kalmadan yüksek kalitede panoramik fotoğraflar çekmek artık mümkün. Batarya ömrü ise iPhone 4S 'e göre daha uzun. Yani bataryada önemli geliştirmeler yapılmış. Bunlara ek olarak FaceTime ile 720p çözünürlük kalitesinde görüntülü sohbet mümkün hale geliyor. İsterseniz sizi daha fazla sıkmadan Apple tarafından yayınlanan iPhone 5 tanıtım videosunu seyredelim.

Tüm bunların yanısıra iPhone 5 'te göze çarpan en büyük değişiklik şarj ve data kablosundaki meydana gelmiş. Yeni data kablosu %80 daha küçük ve 8 pinli bir yapıya sahip. Ayrıca eski data ve şarj kabloları bir adaptör sayesinde iPhone 5 ile kullanılabilecek.

iPhone 5 şarj kablosu Eski nesil iPhone 'larda olduğu gibi iPhone 5 'in de siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği mevcut olacak. Fakat görüntülerden de görebileceğiniz gibi cihazın dış kaplamasında çok farklı bir teknoloji kullanılmış. Alüminyum dış görünümü iPhone 5 'e daha da etkileyici bir görünüm kazandırmış. iphone 5 siyah

iPhone 5 'teki bir diğer önemli değişiklik ise kulaklık tasarımında gerçekleşmiş. iPhone 5 çıkmadan önce sizlere görüntülerini verdiğimiz kulaklık tasarımı ile aynı tasarıma sahip. Yani birçok özelliği önceden açıkladığımız iPhone 5 hakkındaki tüm tahminlerimiz tuttu 🙂 İşte yeni kulaklıklar ve alt bölümde bulunan kulaklık girişi ;

iphone 5 yeni kulaklık

Sanırım Retina Display görüntü kalitesini çok fazla anlatmamıza gerek yok. 1136×640 çözünürlük değeri mükemmel fotoğraf kalitesine imkan sağlıyor. Kısacası iPhone 4S 'teki A5 işlemciden 2 kat daha hızlı A6 işlemcinin gücünden mümkün olduğunca yararlanmaya çalışılmış.

iphone 5 beyaz

Kaynak : iPhone Turkey