Kategoriler
Genel

iPhone ve Flash gerçekleri

iphone-flashUzun zamandır akışkan çoklu ortam devi Flash’ın iPhone platformuna ne zaman geleceği konusunda sürekli aklımızda soru işaretleri var. Adobe her ne kadar kendi çoklu ortam devini iPhone için hazırlamış olsa da, Apple bu konuda kendi bildiğini okumaya devam ediyor. Adobe Apple’a karşı son hamlesini Flash CS5 ile yapmaya hazırlanıyor. Artık Flash CS5 ile gerçek iPhone yazılımları üretilebilecek hem de Action Script 3.0 kullanılarak. Bu Apple’ın aslında hazmedemeyeceği bir durum ve birçok kişinin aklında bir sürü soru işareti oluşturacak. İsterseniz gelin, CS5 ile gelecek bu desteğin ne anlama geldiğini konuşalım… Birinci kural! Bu desteğin adı Adobe Flash Player değil! Adobe Flash Platform Tooling olacak.

Adobe Flash Platform Tooling desteği iPhone için ne zaman program üretmeye başlayacak?

iPhone için uygulama üretim desteğine sahip Flash Professional CS5 halk betası bu yılın sonlarına doğru kullanıcılarla paylaşılacak. Adobe’nin sizi bu konuda bilgilendirmesini istiyorsanız bu siteye üye olmanız gerekmekte.

Flash Platform Tooling güncellemesi Geliştiricilere nasıl katkıda bulunacak?

Tooling güncellemesi bir zamanlar kendilerine kapalı cihazlar durumunda olan iPhone ve iPod touch için içerik geliştirme amacıyla geliştiricilere Flash teknolojilerini kullanmalarını sağlıyor. Geliştiriciler artık iPhone için uygulama geliştirme amacıyla yeni kod yazabilir veya varolan kodlarını yeniden kullanabilir. Kaynak kodunun ve temel değerlerin Flash Platform çalışma zamanlarında (yani AdobeAIR ve Flash Player) aynı olması sebebiyle geliştiriciler diğer mobil ve masaüstü ortamlarına daha rahat hedef alabilir duruma gelecekler.

Peki bu Adobe Flash Player 10’dan ne kadar farklı? iPhone kullanıcıları internette gezinirken iPhone tarayıcısından Flash teknolojisi ile üretilmiş web içeriğini görebilecek mi?

Flash Platform Tooling içindeki yeni iPhone uygulama desteği iPhone kullanıcılarına web tarayıcısından Flash teknolojisi ile üretilmiş içeriğini gösteremeyecek ama geliştiricilere istemeleri şartıyla var olan web içeriklerini uygulama olarak bu platforma aktarmalarını sağlayacak.

Flash Player web sitelerindeki içeriği oynatmak için tarayıcı eklentisi içinde anlık-derleyici ve sanal makine kullanır. Bu teknolojiler şimdilik iPhone’da kullanılabilir durumda değil, dolayısıyla iPhone için kullanılabilecek bir Flash Oynatıcısı hemen piyasaya çıkamayabilir.

Flash Professional CS5 geliştiricilere gerçek iPhone yazılımları gibi yüklenebilecek uygulamalar yazma imkanı tanıyacak. Kullanıcılar sonrasında bu yazılımlara Apple App Store’dan indirip telefonlarına kurarak ulaşabilecekler.

Flash Platform Tooling ile iPhone için üretilmiş yazılımlar Apple App Store üzerinden kullanıcılara ulaştırılabilecek mi?

Evet. Geliştiriciler Flash Platform tooling ile üretilmiş olan uygulamalarını herhangi başka bir iPhone uygulaması gibi dağıtabilecek ama bu durum geliştiricinin iPhone Geliştirici  Programına üye olmasını ve bu programın anahatlarını takip etmesini zorunlu kılacaktır.

Geliştiriciler Flash Platform araçlarını kullanarak iPhone yazılımı üretmek veya geliştirmek için Apple’ın iPhone Geliştirici Programına katılmak zorunda mı?

Evet.iPhone uygulamalarını kullanmak ve test etmek için Apple tarafından verilen geliştirici sertitifikası gerekmektedir. Apple geliştirici programları hakkında bilgiyi  http://developer.apple.com/iphone/ adresinde vermektedir.

Flash Platform araçları ile üretilmiş iPhone uygulamaları bir çalışma zamanı ortamında yorumlanacak mıdır?

Hayır. Flash Platform araçları ile üretilmiş iPhone yazılımları diğer iPhone yazılımları gibi standart bir şekilde derlenecektir.

Uygulamalar yorumlayıcıya SWF dosyalarını veya diğer kodları yükleyebilecek mi?

Hayır. Flash Platform araçları ile üretilmiş iPhone uygulamaları standart iPhone yazılımları olarak kodlanacağı için uygulama içinde Action Script baytkodunu çalıştırabilecek bir yorumlayıcı olmayacaktır.

Hangi iPhone işletim sistemi veya geliştirici yazılım grubu bu uygulamalarca desteklenecektir?

Uygulamalar iPhone OS 3.0 ve sonrası hedef alınarak geliştirilebilir.

Flash Platform araçşaro ile üretilmiş dahili uygulamalar iPod touch veya iPhone 1.0 da çalışacak mı?

Uygulamalar normalde tüm cihazlarda çalışması gerekiyor ama cihazların donanım özellikleri çok farklı olabileceğinden, içerik performans değişikliği bu cihazlarda normaldir.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner