Kategoriler
iPad ipucu Makale

iPad’inizden Yeni iPad’inize Taşının…

Yeni iPad aldınız ve kullanmakta olduğunuz eski iPad’inizdeki kullanıcı verileri dahil herşeyi,Yeni iPad’inize aktarmak istiyorsunuz ?

Bunu iki basit adımda yapabilirsiniz;

 • iTunes ile iCloud Kullanımı post-PC Yöntimi(ÖNERİLİR)
 • Pc/Mac OS X ile iTunes Kullanımı (Eski Yöntem)

iTunes ile iCloud Kullanımı ;

iCloud kullanarak eski iPad’inizdeki verileri Yeni iPad’inize taşımak çok kolay ve zahmetsiz bir yöntemdir ancak iCloud hesabınızın eski ve Yeni iPad cihazlarınızda yapılandırılmış olması gerekmektedir.Bu yöntemin adına post-PC yöntemi denmektedir,bu işlem için bir bilgsayara ihtyiacınız yoktur.

Eski iPad’inizden ;
 1. Ayarlar bölümünden iCloud ibaresine dokunun sonrasında “Depolama&Yedekleme”(Storage & Backup)
 2. Şimdi Yedekle (Back Up Now) manuel yedekleme işlemi için dokunun
 3. Yedek alma işleminin bitmesini bekleyin.

Eski iPad’inizde yapmanız gerekenler bu kadar,şimdi Yeni iPad’inizi kutusundan çıkarıp,cihazı açabilirsiniz.

Yeni iPad’inizden ;
 1. Kurulum ekranında “Set Up iPad” iCloud yedekten geri yükleme “Restore from iCloud Backup” seçeneğine dokunun ve ileri “Next” butonuna dokunun.
 2. iCloud hesabınıza giriş yapın ve sadece eski iPad’inizde yaptığınız en son yedeklemeyi seçin.
 3. Geri yükle “Restore” ibaresine dokunup,verilerinizi aktarmasını bekleyin.

Not : Bu işlemin süresi bağlı olduğunuz Wi-Fi internet şebekesinin hızı ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir,lütfen işlem tamamlanana kadar bağlantınızın kopmamasına dikkat edin.

Pc/Mac OS X ile iTunes Kullanımı ;

Eski iPad’inizden ;
 1. iTunes uygulamasını açın ve eski iPad’inizi bilgisayarınıza usb bağlantı kablosu ile bağlayın.
 2. Cihazlar “Devices” kısımında iPad’inizin adını veya klasik olarak iPad ibaresinin üzerinde sağ tıklayıp Back Up ” Yedekle” seçeneğine tıklayın.
 3. iTunes uygulamasının Back Up işleminin bitirmesini bekleyin ve bitirdikten sonra iTunes uygulamasını kapatmadan,eski iPad’inizi usb bağlantısından çıkartın.
Yeni iPad’inizden ;
 1. Yeni iPad’inizin kurulum ekranında “Set Up iPad” iTunes yedeğini geri yükle “Restore from iTunes Backup” seçeneğine dokunun ve ileri butonuna dokunun.
 2. Yeni iPad’inizi bilgisayarına bağlayın ve iTunes’dan eski iPad’inizden en son aldığınız yedeği seçin.
 3. Devam seçeneğine tıklayarak işlemin tamamlanmasını bekleyin,bu arada Yeni iPad’iniz ve bilgisayarınız arasında ki bağlantıyı kesmeyin.Geri yükleme işlemi bittiğinde Yeni iPad’inizin kapanıp açıldığını göreceksiniz.

iTunes kullanımı iCloud kullanımına göre daha stabil görünsede,eğer internet bağlantınız iyi ise iCloud post-PC yöntemi kesinlikle daha kolay ve zahmetsiz olduğunu görecesiniz.

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.