Kategoriler
Apple Internet iPad iPhone iPhoto iPod ipucu Mac OS X Makale Yazılım

iCal’e Kolay Bir Başlangıç

iCal doğum günü gibi birçok konuda sizleri güncel tutar ve sevdiklerinizin belki de yoğunluğunuz nedeniyle hatırlayamadığınız doğum günlerini bile size hatırlatabilir. Lakin, iCal içine sevdiğiniz herkesin doğum gününü teker teker girmek zorunda kalırsınız.

iCal, hayatımızı düzene sokmak için Apple tarafından bize sunulan en faydalı uygulamalardandır. Çok uzun zamandır takvim ile alakalı işlerimizi bizler adına yürütür. iCal doğum günü gibi birçok konuda sizleri güncel tutar ve sevdiklerinizin belki de yoğunluğunuz nedeniyle hatırlayamadığınız doğum günlerini bile size hatırlatabilir. Lakin, iCal içine sevdiğiniz herkesin doğum gününü teker teker girmek zorunda kalırsınız. Eğer çokça insan tarafından seviliyorsanız ve çok sayıda insanı seviyorsanız bu süreç çoook uzun da olabilir. Ama bunun bir kolayı var. Ne mi? E tabii ki Facebook.

Facebook’u olmayan yoktur galiba aramızda ve Facebook birçok kişinin doğum günü verisini sizler için tutuyor ve bu verilerle size hergün uyarabiliyor. Facebook’un bilgi paylaşımı özelliği sayesinde bütün bu doğum günü verisini bir dosyada toplayıp kullanmanıza olanak sağlıyor. Bunun için ne yapmalıyız?

1- Öncelikle Facebook hesabınıza kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapacaksınız.
2- Sonra Events yani Etkinlikler sekmenize tıklayacaksınız.

3- Sayfanın en sonuna giderek Birthdays (Doğum Günleri) bağlantısına tıklayacaksınız.

4- Export Birthdays (Doğum Günlerini Dışarı Aktar) bağlantısına tıklayacaksınız.

5- Karşınıza çıkan doğum günü verilerinin dosya bağlantısına tıklayarak iCal’in otomatik olarak açılmasını sağlayacaksınız ve sonrasında Subscribe yani Abone olmak ayarlarını göreceksiniz.

6- Subscribe yani Abone Ol butonuna bastıktan sonra karşınıza bir ayar bölümü daha gelecek. Burada ise gelecek olan verilerin hangi takvime eklenmesini ve ne kadar sıklıkta güncelleneceğini gibi ayarları yapacaksınız. Enter’a basmanız ile bütün Facebook verileriniz iCal içine gelecek.

 

Artık iPhone, iPod veya iPad gibi diğer cihazlarınızla senkrone edebileceğiniz bir takviminiz mevcut. iCloud özelliklerinden biri olan anında senkronizasyon özelliklerini kullanmadıysanız, bu sizin için güzel bir başlangıç olacaktır.

 

Bundan sonra yapacağınız şey tamamen gelen etkinliklere alarm atamak olacaktır.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner