Kategoriler
Haber

Chrome’da Güvenlik Açığı

Google Chrome internet tarayıcının en son sürümündeki güvenlik açığı, kullanıcıların kimliğinin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

“En iyi anonimleştirme araçları mercek altında” makalesinde yer verdiğimiz Tor ya da Proxy gibi anonim sörf imkanlarından yararlanan kullanıcıları ciddi bir şekilde etkileyen açık, bütün bilgileri açığa çıkartıyor. Kullanıcılar yerel IP adreslerini sakladıklarını sansalar da aslında açıktalar.

Bu açığın sebebi Chrome 3.0.195.33 sürümünde DNS prefetching ayarının varsayılan olarak açık gelmesinden kaynaklanıyor. Kullanıcılar bu ayarı değiştirseler bile değişen bir şey olmuyor. Kullanıcıların gerçek IP’leri, nereden bağlandıkları ve daha fazlası bu sayede çözümlenebiliyor.

Google yaptığı açıklamada bu sorun üzerinde çalıştıklarını, ancak sorunun Tor gibi hizmetler kullanan ve gizli sörf yapmak isteyen küçük bir kullanıcı kitlesi için mesele teşkil ettiğini belirtti.

Kaynak: Chip Online

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner