Kategoriler
Internet ipucu Teknik

Bir sitenin IP adresine ihtiyacınız olduğunda

terminal_iconBazen öyle anlar olur ki bilgisayarınız sizi delirtebilir. Internet’e ilk bağlandığınız zamanlarda bazen DNS sorunları yaşadığınız için DNS lookup işlemi olmayabilir ve istediğiniz internet sitelerine sadece ve sadece IP adresleri ile giriş yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda ne yapacaksınız? Hemen cevap geliyor nslookup komutu tabiki. Mac OS X içinde yüklü olan Terminal i çalıştırarak Unix dünyasına bir dalış yapmamız gerekiyor. Çalıştırdıktan sonra şu komutu yazmak ve enter tuşuna basmak gerekiyor:

nslookup www.elmasuyu.net

hemen size cevap gelecektir:

Server: 208.67.222.222
Address: 208.67.222.222#53

Non-authoritative answer:
Name: elmasuyu.net
Address: 89.19.3.42

IP adresimizi de öğrenmiş olduğunuz böylelikle… 89.19.3.42 yazarak Safari den bize ulaşabilirsiniz.

Benzer bir yöntem Network Utility uygulamasından da kullanılabilir. Çalıştırıp uygulamadaki Lookup sekmesine tıkladığınızda, adres girip Look Up butonuna tıkladığınızda karşınıza gerekli bilgiler çıkacaktır.

Screen shot 2010-05-04 at 6.34.22 PM

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner