Kategoriler
Haber Mac OS X

Atom’un Sonu…

intel_procMac OS X’i herhangi bir x86 mimarili bilgisayarda çalıştırabilmek için çalışan Hackintosh’çular bu seferlik baltayı taşa vurdu. Bu güne kadar Tiger, Leopard ve Snow Leopard gerekli sürücü desteğiyle birlikte x86 mimarili cihazlarda çalıştırılabiliyordu. Masaüstü ve dizüstü derken minicik bilgisayarlar da bile artık OS X kullanabiliyorlardı bu hackerlar. Ama ne olduysa oldu, Apple 10.6.2 sürümünde mobil işlemci ailesinin bir parçası olan Atom işlemcileri için desteğini kesti. Bu her ne kadar hüsran oluştursa da ortada bir gerçek var… Apple atomu parçaladı ve birçok hacker için atom bombası etkisi yarattı. Apple daha küçük mobil dünyada gözünü Atom’dan ARM işlemcilerine doğru yöneltti. ARM işlemcileri iPhone içinde olan işlemcilerin aynısı. Apple ARM işlemcilerini daha rahat üretebilmek için bir iki yıl önce işlemci üreten PA firmasını satın almıştı. Hacintosh’ların fişini çeken Apple galiba gözünü bu pazara çevirmiş durumda. Önümüzdeki birkaç ay bakalım bizlere ne gösterecek. Önümüzdeki senenin geliştirici konferansında acaba bu yeni cihaz tanıtılacak mı merak konusu….

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner