Apple Mail İçin Nasıl Yedek Alınır ?

apple-mail-logoBir sistemden diğerine geçiş esnasında birçok şey aktarmak zorunda kalabilirsiniz. Bunlardan biri de elektronik posta veri tabanınız olabilir. Farklı mail yazılımı kullanıyorsanız o konuda da bir bilgi verebiliriz size ama biz şimdilik Apple Mail kullanıcılarının nasıl bu işlemi yapabileceğini anlatalım.

1.Adım

MacOs X veya Leopard işletim sistemi kurulu olan sürücünüzde Library klasöründe bulunan (~ / Library / Mail), tüm dizini taşınabilir diskinize veya boş cd /dvd’nize kopyalayınız.Bu şekilde Pop hesaplarınızı ve On My Mac bölümünde bulunan mail iletilerinizi yedekleyebilirsiniz.

Yeni bir MacOs X veya Leopard işletim sisteminize yedeğini aldığınız mailleri,tekrar yüklemek için;

MacOs X veya Leopard işletim sistemi kurulu olan sürücünüzde Library klasörüne kopyasını(yedeğini)almış olduğunuz Mail klasörünü yapıştırın.

2.Adım

Apple Mail Programı’nın içerisinde mail kutularınızın üstünde CTRL+Click(Mouse Tık) tıklayarak,açılan bağlam menüsünden “Archive Mailbox” seçeneğini seçip,Archive dosyanızı oluşturacağınız yeri belirtmeniz yeterli olacaktır.Bu şekilde sadece posta kutularınızın içerisinde ki iletilerin yedeklerini almış olursunuz.

Written by 

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.
 • Ayhan Bizden

  Sait Bey merhaba,

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Imap kurulu olan mailleri de 1. yöntem ile yedeklememiz mümkün mü?

  • Merhaba Ayhan Bey,
   IMAP maillerini zaten sunucularda saklandığı için yedeklenmesi gerekmiyor diye düşünüyorum. Sizin özellikle yedeklemek için bir güvenlik amacınız mı var?

 • Osman ÇELİK

  Merhaba, Macosx Sierra İşletim sistemi kullanıyorum, Temiz kurulum yapmadan önce Mail Klasörünü dediğiniz gibi yedek aldım fakat kurulumdan sonra aynı şeklide dosyayı yapıştırdığım zaman mail uygulamasında pop3 mail hesabımın ve MACe yedek aldığım maillerimi göremiyorum? neyi yanlış yapıyorum?