Kategoriler
Mac OS X Makale Yazılım

Uygulama Değiştirici için ipuçları

hintHepimizin gündelik bilgisayar kullanımında programlar arası geçiş önemli bir yer tutmakta. Bu işlem bu güne kadar farklı yöntemlerle gerçekleştiriliyordu.

MultiFinder zamanından yani Mac OS tam olarak çoklu işlem mimarisine geçtiğinden beri Finder menüsü içerisinde açık programlara ulaşabiliyorduk. Daha sonra bu menü Mac OS 8.5 sonrasında ayrı küçük bir pencere olarak açılabilir hale geldi ve bize BeOS‘un açık program menüsünü Tracker’ı hatırlattı ardından da karşımıza OS X de rıhtım yani Dock çıktı. Ama bu büyük gelişmeler bile bizim günlük bilgisayar kullanımımızı hızlı hale tam manasıyla getiremedi. Çünkü bunları kullanmak için elinizi klavyeden fare üzerine götürmeniz gerekiyordu çoğunlukla.

Bunun da aslında klavye ile yapılan bir kestirmesi mevcut. Bu kestirme özellikle Windows’dan Mac’e geçen kullanıcıların çok hoşuna gidecektir. Mac OS üzerinde programlar arası geçiş sadece Dock aracılığyla değil aynı zamanda Uygulama Değiştirici aracılığıyla da gerçekleştirilebilir. Uygulama değiştiriciyi etkinleştirmek için yapmanız gereken iki klavye tuşu kombinasyonunu kullanmaktır:

Command (Komut) + Tab kombinasyonu ile etkinleştirebilirsiniz. Ama sadece bunu etkinleştirmek değil aynı zamanda etkin şekilde de kullanmak gerekir. Uygulama Değiştirici’nin daha fazla fonksiyonu var bunlar elinizi komut tuşundan çekmeden ulaşabileceğiniz şu komutlardır:

command-tab

Komut + tab – tab tuşuna basmaya devam ederseniz seçilen gölge sağa doğru bir sonraki programa kayacaktır.
Komut + Shift + Tab – gölge bir önceki programa doğru kayar. ilk sırada ise en sona gider.
Komut + H – Elinizi komut tuşundan çekmeden H harfine basarsanız, gölgeli olan program gizlenir.
Komut + Q – Gölgeli programdan çıkmak için kullanabilirsiniz. Komut tuşundan elinizi kaldırmadan Q harfine basın.
Komut + Fare Kaydıracı – Elinizi komuttan kaldırmadan fare kaydıracını kullanırsanız seçiminiz sağa ve sola kayar.
Komut + Sol tuşu – Bir soldaki programı seçili hale getirir.
Komut + Sağ tuşu – Bir sağdaki programı seçili hale getirir.
Komut + Yukarı tuşu – Seçili programda Expose moduna girer.
Komut + Aşağı tuşu – Seçili programda Expose moduna girer.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner