Kategoriler
Makale Oyun Yazılım

SimCity Yeniden…

Oyun dünyasında büyük bir çığır açan ve şehir planlaması simülasyonu konusunda kuralları belirleyen SimCity uzun bir aradan sonra masaüstü platforma tekrar geri dönüyor. 90'ların başından itibaren inanılmaz bir oyuncu kitlesi toplayan ve özellikle de Macintosh kullanıcılarının gönlünde taht kuran SimCity yepyeni özelliklerle Şubat 2013'te karşımızda olacak. Peki içinde neler mi olacak? İşte bunlar can alıcı noktaları. 

SimCity 2000 ile zaten çağdaşlarının ötesinde bir detay sunan SimCity yine aynı özellikleri taşıyor, çünkü artık yaptığınız herşeyin Gerçek bir sonucu var ve siz buna katlanmak zorundasınız. Hani derler ya tercihlerinizin sonuçlarını yaşamak zorundasınız diye… aynen öyle işte… Artık her detay sizin elinizde. Önceki sürümlerden farklı olarak artık yaptığınız binaları genişletme özelliğine de sahipsiniz. Yani bir İtfaiye binası yaptınız diyelim. İtfaiye binanızın ve dolayısıyla yangın müdahale kapasitenizin artması için eskiden yapmanız gereken şey o binanın yanına veya çevresindeki bloklardan birine bir itfaiye binası daha kurmaktı. Şimdi ise yapmanız gereken binanın içindeki garaj sayısını arttırmak. Bu oyun esnasında bina kalabalığını ortadan kaldırıyor ve özelleştirme durumunu arttırıyor. Ama tabi bunun da getirdiği bir zorluk derecesi var. 

Peki SimCity'de bunu sağlayan şey ne? Bu kadar esnekliği sağlayan aslında SimCity'nin değiştirmiş olduğu oyun motoru. SimCity artık Glass Box adında bir oyun motoru kullanacak. Glass Box'ın Maxis için en can alıcı ürün olması bekleniyor. Spore çok iyi bir oyundu; Sims de öyle ama Glass Box Maxis'in dünya oyun piyasasına vuracağı en büyük darbe olacak. Şimdi bunun neden olduğunu belirgin nedenlerle anlatacağım.

 

Glass Box henüz resmi olarak duyrulmadı Maxis tarafından ama bazı detaylar elimizde ve bunları isterseniz sizlerle paylaşalım. Glass Box eski SimCity oyun motorlarının aksine gelişmeleri size anlık sunuyor ve eskiden olduğu gibi kirlilik tamamen arttığında insanlar komple hasta olmuyor, bunun yerine yavaş yavaş insanların hastaneleri doldurduklarını, iş yerlerinin boşaldığını görüyorsunuz. Mutsuzluk tabloları incelemeniz gerektiği zamanları düşünün bir… Artık bu tablolara bakarak fazla iş yapmak yok. Oyunu çok daha iyi takip etmeniz gerekiyor. 

Glass Box'ın en önemli özelliği ise Ajanlar. Ajanlar SimCity üzerindeki simülasyonu yapılmış olan birimler arasında bilgi taşıyan yapı taşlarıdır ve Yeni SimCity'nin temelini oluşturuyor. Çünkü bu birimlerin çalışması için bu ajanlardan gelen bilgiler lazım. Ajanlar sadece insanlar değil aynı zamanda arabalar da olabiliyor. Ajanlar sadece bilgi değil aynı zamanda kaynak da taşıyabiliyor. Mesela evinden işine giderken yanına su almış bir kişi iş yerindeki su miktarını arttırabiliyor veya aynı şekilde bir araban benzin almışsa bir miktar benzini sürekli olarak yanında bulunduruyor. Taşınan her bilgi ve kaynak bir başka ünitedeki animasyonu tetikleyebiliyor. 

Sims'in Getirdikleri

Maxis Sims gibi başka büyük bir projeye'de imza attığı için ondan edindiği bilgileri de kullanmış. Sims ortaya çıkarken SimCity'nin genelliğinden yararlanmıştı. Şimdi ise Sims SimSity'i besliyor. Önceki sürümlerde insanlar sadece protesto ediyordu o da çok büyük bir hata yaptığınızda karşınıza çıkan bir gazete ile fark edilebilir bir durumdu. Şimdi evsiz barksız SimCity'liler parklarda veya yollarda olacak. Otobüs şöförü olan Sims hergün sarı okul otobüsünü kullanarak çocukları okula götürecek. Arabalarıyla şehir merkezine yolculuk yapanlar orada trafiğe neden olacak ve yaptığınız herşey onların hayatlarında etki yapacak. 

Bölge Etkileşimi

Bölge etkileşimi kavramı ile SimCity artık seçimlerinize dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatıyor. Çünkü eğer bir bölgede kömür ile çalışan bir elektrik santrali kurarsanız, artık o bölgenini atmosferi bile toz duman içinde kalıyor. Daha önce sadece belli haritalarda genel olarak kontrol edebildiğiniz sağlık konusu burada ön plana çıkıyor, tabi aynı zamanda diğer önemli hususlar da. 

Çoklu Oyuncu

SimCity multiplayer özelliklerine çok daha fazla eğiliyor. Şehirler artık tek başına birim değiller, bunun ötesinde sürekli olarak birbirleriyle etkileşim içinde kalabiliyorlar. 

SimCity Dünyası

SimCity World şehrin bütün kayıtlarını, arkadaşlarınızın yaptıklarını takip edebileceğiniz yer. Önceki sürümlerde her ay kontrol edilmesi gereken tabloların yerine geçmiş durumda. Bu bölüme artık Küresel Pazar bölümü gibi çok farklı özellikler de yerleştirilmiş. Bu bölümün en önemli özelliği ise Challenges yani Meydan Okuma bölümü. Aşmanız gereken adımlar bu bölümde size teker teker anlatılıyor. Mesela 6 gün içinde sizden bir üniversite kurmanız istenebilir. 

 

 

Siz de bizler gibi sabırsızlandıysanız, oyunun Beta sürümünü indirmek için oyunun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu beta hizmeti siz bu yazıyı okuduğunuzda değişmiş olabilir. Bu yüzden belli bir zaman sonra Beta sürümüne ulaşamayabilirsiniz. Kayıt yaparak şu an için ulaşabileceğiniz Beta sürümü ile denemelerinizi yapabilir, oyun geliştiricisi olan Maxis ile düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. 

Sistem gereksinimleri arasında yüksek konfigürasyonlar mevcut ama şu an için Mac sürümünü deneyemezsiniz. Öncelikli olarak PC sürümünün çıkması oyunun Spore gibi ortak bir motor üzerinden hem Mac hem de PC üzerinde çalıştırılabileceği anlamına gelmekte. Şubat 2013'ü bekleyeceğiz. 

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner