Kategoriler
Makale

Mac’inizi Kablosuz Köprü Olarak Kullanın

Eğer evde sabit bir bilgisayar kullanıyorsanız, büyük bir ihtimalle ethernet üzerinden internete bağlanıyorsunuzdur. Peki ya bir arkadaşınız yada kuzeniniz geldiğinde interneti paylaşmak için ne yapıyorsunuz? Ethernet Kablosu Savaşları mı?

Tabiki hayır. Bahsettiğim özelliği belki de daha önceden kullanmışsınızdır ama aramızda yeni Mac kullanıcıları olabilir. Öncelikle bu özelliği kullanabilmek için bazı donanım gereksinimlerimiz olduğunu hatırlatalım. O da sadece ve sadece kablosuz özelliklere sahip olan bir Mac. Yazılım olarak da en az Tiger bizim için yeterli olacaktır.

Gelelim şimdi aşamalara:
1- Sistem Tercihlerini (System Preferences) açın ve Paylaşım yani Sharing bölümünü aktif hale getirin.
2- Sharing Bölümünden Internet Sharing Bölümünü etkinleştirin. Her sistemde farklı görünebilir ama eğer Tiger, Leopard veya Snow Leopard kullanıyorsanız bu ayarları kesinlikle göreceksiniz.
3- Gelen veri kapınızı seçmelisiniz. Genellikle bu özellik kullanılmamışsa alfabetik sırada ilk o göründüğü için Airport seçili görünecektir. Siz, internet kapınızı seçeceksiniz. Genelde de ethernet kapısından interneti kullanırız. Share your connection from bölümünden internet girişimizi seçtikten sonra, hangi kapıdan interneti paylaşacağımızı seçmeliyiz. To computers using bölümünde paylaşılacak hedef bilgisayarları seçiyoruz. Burada amaç bilgisayarınızı WiFi istasyonu görevine sokmak olduğu için, hedef olarak Airport’u seçeceğiz ve alt bölümde etkin olan Airport ayarlarına tıklayacağız.
4- Airport ağı için öncelikle bir isim vermeliyiz ve isteğe bağlı olarak da bir şifre koyacağız.
5- Gerekli ayarları diğer bilgisayarlara da girerek paylaşımızı tamamlayacağız.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner