Kategoriler
ipucu Mac OS X Makale

Quick Look X-Ray Özelliği

X-RAYMac OS X işletim sisteminde ki Quick Look özelliğinin,bazı ufak fakat etkili özellikleri mevcut ve bu özellikler varsayılan olarak sistem üzerinde gelmemekte,bu özellikleri aktif edebilmemiz için Terminal üzerinden komut yardımını kullanıyoruz.Bu özelliklerden benim için en güzel ve bana farklı gelen X-Ray özelliğini aktif edeceğiz bugün.

X-Ray özelliği klasörleriniz için Quick Look özelliğini kullandığınızda,klasörlerinizin içindeki dosyaları görebilmenizi sağlıyor ve gerçekten çok hoş bir görüntü oluşumunun yanısıra,bence işe yarar bir özellik.

Terminali açıp aşağıdaki komutu yazmamız yeterli olacaktır.

defaults write com.apple.finder QLEnableXRayFolders 1

Son olarak Finder’ı yeniden başlatmamız gerekiyor.Bunun için CTRL+Option(alt)+Mouse Click açılan Finder Bağlam Menüsünden “Relaunch” tıklamanız yeterli olacaktır.

Eğer bu özellikten hoşlanmadıysanız ve deaktif etmek istiyorsanız aynı adımları uygulayıp komutun sonunda ki “1” rakamını “0” yapıp,”Finder’ı”tekrar başlatmanız yeterli olacaktır.

Yazar Sait Fırat NEMİŞ

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Server Administrator Özel bir kurumda Bilgi Teknolojileri Sorumlusu olarak çalışıyor.Unix,Linux ve terminal bağımlısı,özellikle Apple işletim sistemleri ile ilgili araştırmalar ve geliştirmeler ile uğraşıyor.