Kategoriler
Internet Mac OS X Makale Yazılım

Mac OS X’in Dahili FTP Yazılımı – Bölüm 1

Hepimiz FileZilla nın ve Cyberduck’ın aslında ne kadar başarılı FTP yazılımları olduğunu biliriz. Diğer programların isimlerini belirtmemişsem affola. Herşey güzel de bazen farklı bir yol ile FTP sunucunuza bağlanmak isteyebilirsiniz.

Mac OS X içerisinde FTP sunucularına ulaşmanın iki yolu mecvut diyebiliriz. Bunlardan birincisi salt okunur olan Finder FTP desteğidir. Yani sadece ve sadece FTP sunucunuz içerisindeki klasörleri ve dosyaları görmenizi sağlar. Bu özellik için anonymous yani kullanıcı adı girmeden giriş yapmanız gerekmiyor. Bazı FTP siteleri direkt olarak size bazı dosyalara ulaşmanıza izin verir. Ama dediğimiz gibi FTP kullanıcı adına sahip olmadan da giriş yapabilirsiniz. FTP kullanıcı adınız varsa sorun değil, bu adresi girdiğinizde size zaten sorulacaktır gerekli bilgiler.

Nasıl mı yapılır? Öncelikle Finder’a geçiyorsunuz ve ekranın en üst bölümündeki menü çubuğundan Go yani Git menüsüne tıklıyorsunuz. Buradan da Connect to Server yani Sunucuya Bağlan’a tıklıyorsunuz.

connect2server

Tıkladıktan sonra karşınıza bir pencere çıkacak. Açılan pencere içine ftp://ftp.siteadı.com (örn: ftp://ftp.apple.com) şeklinde ya da IP adresi olarak sunucu adresini yazıyorsunuz. Yazdığınız adresten sonra Connect yani Bağlan butonuna basmanız gerekecektir. Eğer bu sunucu adresini sonradan tekrar yazmak istemiyorsanız, hemen yan taraftaki + işaretine tıklayın ve sık kullanılan sunucular listesine yazdığınız sunucunun da girdiğini göreceksiniz. İstemiyorsanız da sorun değil.

connect2server_window

Connect butonuna tıkladıktan sonra karşınıza giriş penceresi çıkacaktır. Giriş penceresi size FTP sunucunuza iki şekilde bağlanmanızı gösterecek.

login

Bunlardan birincisi Guest yani misafir hesabı ile giriş yapmanız olacak. Misafir hesabı ile sadece FTP sunucusunun kullanıcı girişi yapılmaksızın size göstermek üzere programlandığı dosyaları gösterecektir. Bu genelde Linux sunucular üzerinde public_ftp adında bir klasör olur. Bu klasör içine atılacak olan tüm dosyalar ftp adresinize giren kişiler tarafından görünür olacaktır.

İkincisi ise Registered User yani Kayıtlı Kullanıcı olarak giriş yapmanızdır. Kayıtlı olarak da size sunucu yöneticisi tarafından verilmiş veya atanmış olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu bilgileri de bu bölüme girdikten sonra yine Connect butonuna tıkladığınızda karşınıza FTP dizininiz içindeki kullanılabilir hesabınızın klasör ve dosyaları gözükecektir.

Ama unutmayın bu birinci yol size sadece dosyaları ulaşma ve okuma izni verecektir. Dosyaları değiştirme ve dosya yükleme yetkiniz yoktur. Yedek almak istediğinizde veya hemen ulaşmanız gereken bir şey olduğunda hemen bu yolu kullanabilir ve gerekli bilgilerinize çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yazar Cem YENER

ElmaSuyu.Net Yöneticisi - Site faaliyetlerinin yanında bilgisayar dünyası ile yakından ilgili. Mac ve iOS özellikle ilgilendi konulardır.
Üniversite Program Koordinatörü - Bir devlet üniversitesinin İngilizce Hazırlık Programı Koordinatörü ve Akademik Direktörlüğünü yürütmekte.
@jamwinner